Prace przy murze trwają od czerwca. Wzmocniono już stalowe ścianki oraz dno – za pomocą pasa kamieni.
Chodzi o historyczną, ceglaną ścianę, która jest fragmentem muru oporowego Warty. Prace toczą się na lewym brzegu rzeki, w rejonie przepompowni na Garbarach. Obejmują prawie stumetrowy odcinek, który jest naprawiany i wzmacniany ze względu na zły stan techniczny.
Aktualnie wykonawca odrestaurowuje część nadwodną muru, czyli historyczną ceglaną ścianę. Jest ona oczyszczana z wszelkich zabrudzeń, a ubytki uzupełniane są materiałem zbliżonym do pierwotnego – mówi Barbara Plenzler-Horváth, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Mur został wzmocniony za pomocą m.in. stalowych ścianek. Wcześniej część podwodna konstrukcji składała się z elementów drewnianych. Nowa, stalowa jest znaczącą zmianą. Dodatkowo przestrzeń pomiędzy starą ścianką nabrzeża a nową wypełnił beton. Dzięki takiemu rozwiązaniu poprawi się stateczność muru oporowego, a ścianka stalowa przejmie parcie gruntu w dolnej części nabrzeża. Stare i powyginane odbojnice zostaną zastąpione elementy drewniane. Pojawi się także odtworzona drabina zejściowa.
Mur oporowy to pozostałość dawnego portu rzecznego Poznania działającego w pierwszej połowie XX wieku.