Zobacz, koncert z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy na dziedzińcu Zamku Cesarskiego

Ukraińcy obchodzą 24 sierpnia Dzień Niepodległości. W tym roku obchody mają dla nich inny wymiar niż zazwyczaj. Dokładnie pół roku temu rosyjskie wojska rozpoczęły atak na Ukrainę. Poznań dołączył do obchodów i zorganizował dwa koncerty.

  • fot. F.P. Bryska / wpoznaniu.pl
  • fot. F.Bryska/wpoznaniu.pl

Oba wydarzenia rozpoczęły się o godzinie 19.00. Muzyka klasyczna rozbrzmiała w Kościele Wszystkich Świętych przy ulicy Grobla 1. W trakcie bezpłatnego koncertu pod tytułem “Ukarina: Jak to możliwe?” wybrzmiały utwory Vivaldiego oraz Mozarta oraz kompozycje Ewa Fabiańskiej-Jelińskiej i Mykoli Lysenko.

Koncert na dziedzińcu Zamku Cesarskiego otworzył pierwszy tydzień sztuki Ukraińskiej w Poznaniu. Na scenie zaprezentowali się między innymi Anna Chumachenko, Nataliia Nikoliuk, Iwasiewa Nastja, grupa taneczna „Czeremszina”, duet Lisa i Yarik z wolnej Białorusi, Julianna Barska, Yana Kogutko, Liana i Leon, Tanya Yanovitskaya, Scroodge, RHBLUESS oraz Atmasfera – Indie Joga.

O Ukraińcach w dniu ich święta pamiętał również prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który w specjalnych życzeniach, które nagrał w języku Ukraińskim, życzył im rychłego dołączenia do Unii Europejskiej.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl