Zobacz, jak wygląda fort VII w Poznaniu

W miejscu tym powstał pierwszy na terenie okupowanej Polski obóz koncentracyjny. Naziści pierwszy raz testowali w nim również komory gazowe. Ofiarami eksperymentów było kilkuset pacjentów Zakładu Psychiatrycznego w Owińskach.

Ten jeden z najlepiej zachowanych fortów w Poznaniu mieszkańcy mieli okazję podziwiać wczoraj, podczas Dni Twierdzy Poznań. Choć nie znamy dokładnej daty jego budowy, wiemy, że powstał między rokiem 1876 a 1880. W kolejnych latach doczekał się wielu modernizacji.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Początkowo nosił nazwę Fort Colomb na cześć pruskiego generała. W 1931 roku Wielkopolanie przemianowali go na Fort Floriana Dąbrowskiego. Upamiętnili w ten sposób majora Wojska Polskiego, który walczył podczas powstania listopadowego oraz wielkopolskiego.

Kiedy w 1939 roku nazistowskie Niemcy przejęły tereny Wielkopolski, wykorzystały fort VII do utworzenia pierwszego na polskich ziemiach obozu koncentracyjnego “Konzentrationslager Posen”. Jeszcze w tym samym roku naziści dokonali tam pierwszej masowej egzekucji ludności za pomocą gazu. Ofiarami było kilkuset pacjentów Zakładu Psychiatrycznego w Owińskach.

  • fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Obóz działał jeszcze przez 5 lat, a następnie w miejscu tym funkcjonowała fabryka “Telefunknen”. Niemcy produkowali tam radiostacje. Aktualnie fort VII służy jako muzeum martyrologiczne, które jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl