Znany ksiądz pokazał, jak mieszkają katolickie studentki w „Koleżankium”

Gospodarzem, najnowszego odcinka internetowej serii Domokrążcy, jest znany poznański ksiądz, Radosław Rakowski. Duchowny opowiedział przed kamerą o nietypowym, poznańskim akademiku.

100 LAT HISTORII

„Koleżankium” w Poznaniu, to miejsce założone przez grupę studentek z duszpasterstwa akademickiego na Winiarach. O historii powstania domu opowiedział były opiekun grupy, ksiądz Radosław Rakowski, który jak sam mówi, właśnie tym projektem zainspirował się do nieszablonowego działania. Obecnie znany jest jako proboszcz parafii, na Polance, gdzie wierni spotykają się nie w kościele, a w kaplicy umieszczonej pomiędzy lokalami usługowymi.

Już sam adres domu, przy ulicy Dobrego Pasterza 6, zdradza nieco jego historii. Budynek powstał 100 lat temu, wówczas jeszcze poza granicami miasta. Początkowo należał do prywatnego właściciela, jednak niedługo później odkupiły go siostry Pasterki. Zakonnice chciały prowadzić w nim swój nowicjat, czyli dom dla kandydatek. Zgromadzenie przez niemal 100 lat wykorzystywało budynek. Trzy lata temu oddały go jednak duszpasterstwu akademickiemu z Winiar.

„KOLEŻANKIUM”

Siedziby szukały wówczas studentki, które wzorem kolegów, chciały mieć swój własny dom, gdzie mogłyby mieszkać w czasie studiów w Poznaniu. Chłopacy z duszpasterstwa, jakiś czas przedtem, stworzyli Kolegium świętego Stanisława Kostki w willi przy ulicy Piątkowskiej. Żeńska część grupy postanowiła, że ich nowy dom, chociaż oficjalnie nosi miano Kolegium błogosławionej Marii Karłowskiej, powinien być nazywany „Koleżankium”, bo mieszkają w nim koleżanki, a nie koledzy.

STARY DOM I SAD

Wewnątrz akademika oprócz pokojów, które zamieszkuje łącznie 12 studentek, znajdują się wspólne przestrzenie w tym kaplica. Miejsce modlitwy wyróżnia się nietypowym kolorem, zarówno ściany jak i krzesła są różowe. Za wystrój odpowiadały same studentki, które mają wpływ na dekoracje wewnątrz akademika i same dokonują w nim zmian.

Dom otacza niemal hektarowy ogród, w którym mieści się sad. Przestrzeń jest otwarta dla okolicznych mieszkańców, a duszpasterstwo organizuje tam koncerty, pokazy filmowe a nawet wesela. Za teren zielony odpowiada jedna ze dziewczyn, która łączy swoją pasję do roślin ze studiami leśniczymi.

DOMOKRĄŻCY

Program o poznańskim akademiku, ukazał się w ramach serii Domokrążcy, którą prowadzą poznańskie środowiska związane z architekturą i przestrzenią miejską. Twórcy wraz z kamerą zaglądają do wnętrz różnych budynków, o których opowiadają mieszkańcy – często rozpoznawalne w Poznaniu osoby.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl