Z początkiem nowego roku Polaków czekają koleje zmiany w rozliczaniu podatków. Jest ich miej niż w zeszłym roku, jednak lista wciąż jest długa.
ULGI PODATKOWE
Pierwszą dobrą informacją dla podatników są ulgi, które zostały wprowadzone w nowym roku. Zapewniają one wyższą kwotę wolną dla osób, które wracają do Polski zza granicy, rodzin z minimum czterema dziećmi oraz aktywnych zawodowo seniorów. Dla tych grup, kwota wolna wyniesie nie 30, a 85 tysięcy złotych. Na zmianę mogą liczyć też ci, których miesięczny dochód nie przekracza 2500 złotych. Jeśli złożą pracodawcy właściwe oświadczenie, zaliczki na podatek PIT nie będą pobierane.
Pracownicy, którzy są zatrudnieni u więcej niż jednego pracodawcy, zyskają możliwość rozliczania kwoty wolnej od podatku nawet u trzech z nich. Dotychczas można było wybrać tylko jedno źródło dochodów. Nowelizacja przewiduje różne stawki miesięcznej ulgi od zaliczek na podatek, w zależności od liczby pracodawców.
ZMIANY W WYNAJMIE MIESZKAŃ
Zmiany, które weszły w życie 1 stycznia wpłyną także na sposób rozliczania się z dochodu za prywatne wynajmowanie mieszkań. Jedyną obowiązującą formą, będzie ryczałt, co sprawi, że nikt nie uniknie podatku, jak było to możliwe dotychczas. Stawka wynosi 8,5% kwoty wynajmu do kwoty 100 tysięcy złotych rocznie. Po przekroczeniu tego limitu, stawka wzrasta do 12,5 %.
Nowy rok podatkowy, to również likwidacja możliwości amortyzacji mieszkań. Zakaz ten obowiązuje w przypadku wszystkich lokali mieszkalnych, zarówno przedsiębiorców, jak i właścicieli prywatnych.
NOWE OBOWIĄZKI PRZEDSIĘBIORCÓW
Ponadto ze zmianami muszą liczyć się przedsiębiorcy. Do 20 maja muszą złożyć roczne rozliczenie ze składek zdrowotnych do ZUS-u. Jeśli ktoś zdecydował się na rozliczanie podatku liniowo lub ryczałtem, ze względu na zmianę wysokości pierwszego progu podatkowego w trakcie roku, dochód za 2022 będzie mógł rozliczyć na zasadach ogólnych, jeśli przedsiębiorca stwierdzi, że bardziej mu się opłaca taka forma.
2023 rok wpłynie też na wysokość minimalnego wynagrodzenia. W pierwszej połowie roku wyniesie ono 3490 złotych brutto, a od 1 lipca 3600 zł brutto.