Złoto drużyny florecistek. Sukces Michaliny Bartol z Muszkieterów Warty Poznań [zdjęcia]

Michalina Bartol, zawodniczka Muszkieterów Warty Poznań trenuje floret pod okiem Alexa Strzeleckiego. Ich współpraca zaprowadziła 14-letnią zawodniczkę na Mistrzostwa Europy kadetów do lat 17 w Neapolu. W zawodach drużynowych, wraz z trzema zawodniczkami z innych miast z Polski, wywalczyła złoty medal we florecie.

Poznański klub szermierczy Muszkieterowie Warta Poznań odnosi w ostatnim czasie spore sukcesy. Michalina Bartol, zawodnicza Alexa Strzeleckiego zakwalifikowała się do udziału w Mistrzostwach Europy kadetów do lat 17 w Neapolu.

– To był debiut Michaliny Bartol na Mistrzostwach Europy do lat 17. Wyjazd dla niej, jako 14-latki był ogromnym sukcesem. Niestety trochę stres i presja przeważyły. Michalina przegrała o 1/32 finału w turnieju indywidualnym. Najważniejsze jest, że się tam jednak znalazła, zważywszy na młody wiek i debiut – mówi trener Michaliny Bartol, Alex Strzelecki z klubu Warta-Muszkieterowie Poznań.

– Michalina Bartol, której jestem trenerem prowadzącym, trenuje pięć razy w tygodniu. Zawodom, w których brała udział towarzyszył stres i presja. Przez 3/4 sezonu musieliśmy bronić czwartego miejsca, które kwalifikowało nas na Mistrzostwa Europy do lat 17. Tak więc każdy Puchar Polski, Puchar Europy i Puchar Świata juniorów był obarczony ogromnym stresem i presją. Zależało nam aby zakwalifikować się na Mistrzostwa Europy. Cieszę się, że ostatecznie nam się udało – dodaje trener Strzelecki.

Złoto drużyny florecistek

Oprócz zawodów indywidualnych w Neapolu rozgrywane były również turnieje drużynowe. W nich również uczestniczyła poznańska zawodniczka. Dziewczyny po zawziętej walce wywalczyły tu złoty medal Mistrzostw Europy.

– Natomiast w sobotę, w turnieju drużynowym, zawodniczki bez większych trudów przeszły do finału gdzie mierzyły się z Włoszkami. W drużynie znalazły się Hanna Wojtas (UKS Gdańska Szkoła Szermierki), Natasza Kuś (D’Artagnan Ursynów Warszawa), Aleksandra Nowakowska (UKS MDK-5 Bydgoszcz) oraz Michalina Bartol (Muszkieterowie Warta Poznań). Po zawziętej walce dziewczyny wygrały 45 do 43. Na samym początku meczu prowadziliśmy 10 punktami. Mniej więcej w środku spotkania wszystko odwróciło się jednak na naszą niekorzyść. W ostatniej walce, kiedy było 43 do 40 dla Włoszek, na nasze szczęście, zawodniczka z gdańska Hania Wojtas zadała pięć trafień z rzędu i ostatecznie wygraliśmy 45 do 43 – wyjaśnia trener Warty-Muszkieterowie Poznań, Alex Strzelecki.

Warto dodać, że jedna z zawodniczek, Natasza Kuś, w kategorii kadetek do lat 17 zdobyła indywidualnie brąz, a drużynowo złoto. Dodatkowo 28 lutego Natasza zdobyła również brąz w drużynie w kategorii do lat 20 – junior.

Michalina Bartol dobrze wspomina zawody w Neapolu. Przyznała, że przed wyjazdem na Mistrzostwa Europy miała dość napięty grafik.

– Dla mnie przygotowania wyglądały dość normalnie. Trenowałam u siebie w klubie. Tydzień przed wyjazdem do Neapolu miałam też inne zawody, więc to trochę się pokrywało. Miałam sporo lekcji indywidualnych oraz walki. Zawody w Neapolu były bardzo dobre drużynowo. Po zawodach czuję się dobrze, jestem zadowolona. Z pewnością nadal chcę trenować i nie czuję się lepsza od pozostałych zawodników w klubie. Planuję treningi i przygotowania do następnych zawodów. Czuję, że mam teraz dobrą passę. Czuję również, że ten sport dał mi się rozwinąć prywatnie. Zobaczyłam na czym polega konkurowanie i rywalizacja w życiu – mówi zawodniczka Michalina Bartol.

fot. Łukasz Gdak

Przyszłość reprezentacji Polski?

Zawodniczki w młodym wieku odniosły duży sukces sportowy. Według trenera oczywistym jest, że jeśli nie zmienią swojego zaangażowania, w przyszłości mogą reprezentować Polskę w szermierce w drużynie seniorów.

– Te zawodniczki to przyszłość naszej reprezentacji. Jeżeli wszystkie nadal będą utrzymywać swój poziom, zaangażowanie i będą trenować, to również w seniorskiej reprezentacji będą mogły być ważnymi zawodniczkami – wyjaśnia Strzelecki.

Trener Michaliny Bartol w dalszym ciągu współpracuje ze swoją podopieczną i przygotowuje ją do dalszych turniejów. Aktualnie trwają przygotowania do Mistrzostw Polski kadetek U17.

– Teraz klub zajmuje się przygotowaniem drużyny do lat 17 na Mistrzostwa Polski. W drużynie będzie Michalina Bartol, Danuta Tym, Jagoda Kowalewska i zawodniczka młodsza, z grupy młodziczek. Następnie ja i pozostali trenerzy zajmiemy się przygotowaniem indywidualnym i drużynowym do Mistrzostw Polski młodziczek do lat 14 – mówi trener zawodniczki z Poznania.

Czytaj także: Jedyna kandydatka na prezydenta Poznania. Nowa Lewica przedstawiła nazwisko

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl