Rząd obiecuje żłobki lub kluby dziecięce w każdej gminie. Nowa formuła programu „Maluch+”

W Polsce funkcjonuje aktualnie 8 tysięcy żłobków i klubów dziecięcych, w których jest 228 tysięcy miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. Rządowy program „Maluch+” ma na celu zwiększenie liczby tych miejsc, a także dofinansowanie istniejących placówek.

Ponad 5 miliardów złotych na żłobki

Program „Maluch+” funkcjonuje w Polsce już od kilku lat w formule rocznej. W latach 2016-2021 w Wielkopolsce przeznaczono na niego łącznie 145,05 mln złotych. Teraz rząd wprowadza nową formułę pomocy, która będzie miała długofalowy charakter. Zwiększy dofinansowanie na powstawanie nowych i dalsze funkcjonowanie istniejących żłobków. Łącznie przeznaczy na nie kwotę 5,5 mld złotych.

Dofinansowanie także na istniejące placówki

O funkcjonowaniu programu „Maluch+” mówiła wicewojewoda Wielkopolski, Aneta Niestrawska. Wyjaśniła, że każdy z utworzonych żłobków i klubów malucha, które obejmie program, otrzyma dofinansowanie przez 36 miesięcy. Gminy będą miały trzy lata na realizację zadania od ogłoszenia informacji o przyznaniu dofinansowania. Pieniądze będzie można przeznaczyć nie tylko na przebudowę, remont budynku lub dostosowanie pomieszczeń do potrzeb dzieci, ale także na zakup lub montaż wyposażenia.

fot. M.Anders / wpoznaniu.pl

Żłobków w Polsce coraz więcej

Program kierowany jest przede wszystkim do gmin. Obecnie w całej Polsce funkcjonuje 8 tysięcy żłobków i klubów dziecięcych, w których jest około 228 tysięcy miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. W porównaniu do 2015 roku to prawie 5 tysięcy więcej. Wtedy placówek było niespełna 3 tysiące i oferowały opiekę dla zaledwie 84 tysięcy dzieci.

Obok bezpośrednich transferów finansowych stwarzamy warunki, w których rodziny mogą czuć się bezpieczne i zaopiekowane, a rodzice mogą łączyć wychowanie dzieci z pracą zawodową – mówiła Aneta Niestrawska.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl