Zenek wystąpi w auli UAM. “Czy to aprobujemy, czy nie, muzyka disco polo istnieje”

Zespół Akcent wraz ze swoim liderem Zenkiem Martyniukiem wystąpi w auli UAM w Poznaniu. Pomysł ten nie spodobał się muzykom klasycznym, którzy uważają, że uwłacza to tak ważnemu kulturalnie miejscu. Uczelnia broni się jednak, mówiąc, że twórcy muzyki popularnej również grają w murach uczelni.

DISCO POLO NA UAM

O sytuacji poinformowała Gazeta Wyborcza. 20 lutego przyszłego roku w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zagra zespół Akcent, którego liderem jest Zenon Martyniuk. To grupa, która prezentuje muzykę z gatunku disco polo, a jej najbardziej znaną piosenką jest “Przez twe oczy zielone”.

KULTURA I…

W auli uniwersytetu regularnie miejsce mają ważne w mieście wydarzenie kulturalne. Odbywa się tam co roku jeden z najważniejszych konkursów skrzypcowych, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Występ “Zenka” wzbudził więc wśród szanowanych muzyków spore kontrowersje. Planują oni listownie zaprotestować przeciwko wydarzeniu.

BYŁA TEŻ MARYLA

Uczelnia się jednak broni. Rzeczniczka prasowa uniwersytetu przywołuje koncert Maryli Rodowicz, który odbył się w auli 4 września. Jest to jeden z przykładów, kiedy w murach uczelni wystąpili twórcy związani z muzyką popularną. Wytłumaczyła, że odbywają się tam różne wydarzenia, korę odpowiadają na potrzeby mieszkańców.

Czy to aprobujemy, czy nie, muzyka disco polo istnieje w przestrzeni publicznej – przekazała Małgorzata Rybczyńska.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl