200 tys. Polaków zostanie wezwanych do wojska. Kilka grup szczególnie

W 2023 roku osoby z rezerwy wojskowej mogą się spodziewać pisma z wezwaniem do udziału w ćwiczeniach wojskowych. Głównie dotyczy to osób które przeszły przeszkolenie w Wojskach Obrony Terytorialnej, Legii Akademickiej czy służyli wcześniej w armii.

Nawet 200 tys. Polaków może przejść ćwiczenia

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło plany na ćwiczenia wojskowe w 2023 roku. Kto może dostać pismo? Zgodnie z określonym limitem, w tym wypadku mowa o nawet 200 tys. Polaków. Wcześniej na ćwiczenia zapraszano osoby, które miały już jakieś doświadczenie. Przeszły przeszkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej, Legii Akademickiej czy służyły w armii.

Wojsko szuka specjalistów

W 2023 roku armia w pierwszej kolejności zgłosi się do osób, które mają nadane przydziały mobilizacyjne, czyli miały praktyczną styczność z wojskiem. Ponadto chce sięgnąć po specjalistów, których w wojsku brakuje. Chodzi tu między innymi o lekarzy, pielęgniarki, weterynarzy, informatyków czy kierowców.

Szkolenie potrwa do 90 dni

Wezwanie nie musi jednak oznaczać automatycznego skierowania na ćwiczenia. Ze względu na to, że to decyzja administracyjna, może się od niej odwołać w ciągu 14 dni. Powodem może być na przykład konieczność opieki nad rodzicem czy względy religijne. Wojsko chce też sprawdzić stan zdrowia osób znajdujących się w ewidencji sił zbrojnych. Przeszkolenie może potrwać do 90 dni. Uczestnikom przysługuje rekompensata wedle ustalonej stawki dziennej. Na zakończenie ćwiczeń złożą oni przysięgę wojskową.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl