Zaskakująca porażka na początek sezonu

Enea AZS Politechnika Poznań zainaugurowała sezon 2022/2023 przy pełnych trybunach. I paradoksalnie, właśnie to, być może, spowodowało, że zawodniczki wyszły na mecz mocno stremowane.

Początek dla akademiczek

Mecz rozpoczął się jednak od prowadzenia poznanianek po pewnych 2 punktach Darii Marciniak. Akademiczki popełniały jednak proste błędy. Zawodniczki SKK Polonia Warszawa wykorzystywały straty i nieskuteczność gospodyń. Po 5 minutach gry poznanianki przegrywały 5:14.

Po wejściu na boisko Jovany Popović obraz gry nie zmienił się radyklanie, ale to Serbka dołożyła 4 punkty do licznika gospodyń. Do końca pierwszej kwarty warszawianki punktowały zarówno z dystansu jak i spod kosza. Ta część spotkania zakończyła się spektakularnym rzutem za 3 punkty Alecii Sutton, który zbliżył nieco poznanianki do uciekającej Polonii. Kwarta zakończyła się wynikiem 15:26.

Poznanianki próbowały zniwelować przewagę oddając rzuty za 3 punkty. Trzy próby Kateryny Rymarenko jednak nie przyniosły rezultatu. W odpowiedzi warszawianki także spróbowały rzutów dystansowych. Andreona Keys dwa razy z rzędu trafiła za 3.

Akademiczki starały się grać bardziej agresywnie w obronie, ale nawet jeśli drużyna z Warszawy traciła piłkę, to nie oznaczało to punktów dla gospodyń. Poznanianki, być może stremowane kompletem widzów na trybunach, raziły nieskutecznością.

Najlepiej punktującymi zawodniczkami w Enei AZS Politechnice Poznań w pierwszej połowie były: Alesia Sutton – 13 punktów i Daria Marciniak – 10 punktów. W drużynie z Warszawy najlepiej punktujące zawodniczki, to: Andreona Keys – 11 punktów i Anna Pawłowska – 7 punktów.

Druga część tej kwarty to przebudzenie akademiczek. Kilka szybkich ataków i więcej koncentracji przyniosło upragnione punkty. Na nieco ponad 2 minuty zawodniczki ze stolicy wciąż miały przewagę, ale już tylko 11 punktów.  W tej części zawodniczki SKK Polonia Warszawa przestały trafiać i zaczęły popełniać proste błędy. To pozwoliło Enei AZS Politechnice Poznań zbliżyć się na zaledwie 3 punkty. Koszykarki obu drużyn schodziły do szatni na przerwę przy stanie 38:41.

Odrabianie strat

Druga połowa rozpoczęła się od rzutu za 3 punkty Jovany Popović, który dał wyrównania. Ale odpowiedź Warszawianek była błyskawiczna i po rzucie za 3 oraz dwóch rzutach osobistych za faul Darii Marciniak, ponownie wyszły na prowadzenie.

Na 4 minuty przed końcem 3 kwarty poznaniankom znów udało się doprowadzić do remisu 48:48. Zawodniczki z Warszawy jednak nie zamierzały odpuszczać i po raz kolejny, po kilku skutecznych atakach odskoczyły na kilka punktów.

Na zakończenie tej części efektownym wejściem pod kosz popisała się Agnieszka Skobel ustanawiając wynik 53:59.

To co kompletnie nie udawało się poznaniankom, świetnie realizowały koszykarki ze stolicy. Rzuty z dystansu okazały się mocną bronią zawodniczek w czarnych strojach. Kolejne minuty finalnej części spotkania, to znów popis nieskuteczności po stronie Enei AZS Politechniki Poznań.

Warszawianki jednak miały cały czas problem z dobrą i agresywną obroną. Efektownymi blokami popisały się Daria Marciniak i Maya Dodson.

Na dwie i pół minuty przed końcem meczu poznanianki przegrywały już tylko trzema punktami. Jednak w szeregi koszykarek ze stolicy Wielkopolski wkradła się nerwowość, która spowodowała, że koszykarki z Poznania zamiast zyskiwać przewagę oddalały się od zwycięstwa. Ostatecznie tryumfowała SKK Polonia pokonując Eneę AZS Politechnikę Poznań 68:73.

Enea AZS Poznań – SKK Polonia Warszawa     68:73 (15:26,23:15,15:18,15:14)

Enea AZS: Alecia Sutton 18, Jovana Popović 14, Daria Marciniak 12, Maya Dodson 8, Kateryna Rymarenko 4, Alicja Rogozińska 4, Agnieszka Skobel 3, Malina Piasecka 3, Agata Makurat 2, Aleksandra Żukowska, Weronika Jarecka, Karolina Dżochowska

Polonia Warszawa: Andreona Keys 25, Anna Pawłowska 13, Angeliki Vintsilaiou 10, Jessica Jackson 8, Andelina Radić 6, Klaudia Sosnowska 5, Martyna Leszczyńska 4, Sylwia Siemienas 2, Marta Mistygacz, Weronika Preihs, Wiktoria Stępień.