Zamiast baraków nowe osiedle komunalne

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych ma pozwolenie na budowę przy ul. Kopanina trzech budynków z 161 mieszkaniami. Powstaną w miejscu ośmiu baraków mieszkalnych.

Prace nad projektem osiedla przy ul. Kopanina rozpoczęły się jeszcze w 2022 r. W kolejnym roku przygotowana została jego koncepcja, a pod koniec 2023 r. powstał projekt budowlany. Na jego podstawie spółka ZKZL na początku 2024 r. złożyła wniosek o pozwolenie na budowę i w tym kwartale otrzymała pozytywną decyzję.

Przy ulicy Kopanina powstaną trzy pięciokondygnacyjne bloki, w których znajdzie się aż 161 mieszkań. We wszystkich budynkach zaplanowano lokale jedno-, dwu- i trzypokojowe, każdy z nich będzie miał balkon. Do dyspozycji mieszkańców będą też windy. Spółka nie zapomniała o terenach sąsiadujących z lokalami mieszkalnymi.

– Na terenie osiedla przewidziano miejsce na plac zabaw oraz dwa parkingi, na których znajdzie się aż 15 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie mieszkania oraz pomieszczenia w budynkach, a także miejsca parkingowe, dostępne są dla osób z ograniczeniami ruchowymi lub poruszających się na wózkach inwalidzkich. 45 lokali dodatkowo dostosowano do ich potrzeb wyposażając je w niezbędne urządzenia. W budynkach znajdą się również miejsca do przechowania rowerów informuje Łukasz Kubiak z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Aktualnie ZKZL jest na etapie pozyskiwania finansowania ze źródeł zewnętrznych, tak jak miało to miejsce przy poprzednich inwestycjach. Spółka do końca 2024 roku planuje ogłosić przetarg na budowę osiedla. Termin zakończenia przedsięwzięcia planowany jest na IV kwartał 2026 roku.

Nowe bloki przy ul. Kopanina powstaną w miejscu starych baraków. Podobnie było przy ulicy Opolskiej, gdzie ZKZL zlikwidował baraki i wybudował nowe bloki.

czytaj także: Poznań z multisportową halą

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl