Zamek w Kórniku uznano za…jedno z najstraszniejszych miejsc w Europie

Według rankingu opublikowanego przez EUFCN – European Film Commissions Network, Zamek w Kórniku to jedna z najstraszniejszych lokacji filmowych w Europie.

Jedno z najstraszniejszych miejsc w całej Europie

EUFCN – European Film Commisions Network z okazji Halloween, opublikowało ranking 20 najstraszniejszych lokacji filmowych w całej Europie. Wśród nich znalazł się wielkopolski Zamek w Kórniku. Zajmuje miejsce, między innymi obok: Górniczego Muzeum w Ostravie, austriackich ruin, opuszczonych domów w Hiszpanii, szkockich zamków, czy greckich monastyrów.

Wszyscy znają białą damę

Mieszkańcy Wielkopolski od dziecka uczeni są tego, że w kórnickim zamku straszy. Legenda głosi, że tuż przed północą ożywa osiemnastowieczny portret Teofili z Działyńskich. Ubrana w długą, białą suknię, schodzi z obrazu i udaje się na zamkowy taras. Tam spotyka się z rycerzem na czarnym koniu i do rana krążą po ścieżkach ogrodu. Podobno nie może zaznać spokoju, ponieważ pod koniec XVIII wieku postanowiła rozebrać siedzibę rodu Górków – zameczek myśliwski nad jeziorem. Skarbów rodowych miały strzec złe moce, przez które Teofila do dziś pokutuje.

Trochę historii

Do Zamku w Kórniku z Poznania można dojechać w zaledwie 20 minut. Zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich zachwyca nie tylko mieszkańców wielkopolski, ale także gości z całego świata. Początki zamku sięgają średniowiecza, a jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wieku. Aktualnie znajduje się tam siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN. W 2011 obiekt uznano za Pomnik historii Polski.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl