Zakończyła się rekrutacja do poznańskich przedszkoli

Poznańskie przedszkola ogłosiły wyniki pierwszego etapu rekrutacji. Miejsce na ten moment ma zapewniona 3548 dzieci, starających się o przyjęcie. Do żadnego przedszkola na tym etapie nie zakwalifikowało się 121 maluchów.

Rekrutacja do przedszkoli na nowy rok szkolny rozpoczęła się 20 marca. Wnioski o przyjęcie dziecka rodzice składali do 5 kwietnia. 

– Miasto Poznań zadbało o to, by zapewnić opiekę wszystkim chętnym dzieciom w wieku 3-6 lat. Przygotowano aż 16 500 miejsc (w przedszkolach samorządowych – 13 700, w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych – 237, w publicznych przedszkolach prowadzonych przez inny organ – 2551) – informują urzędnicy.

11,2 tys. rodziców zadeklarowało, że ich dziecko będzie kontynuować naukę w obecnej placówce. Pozostało więc 5300 wolnych miejsc. Do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych wpłynęło 3692 (ponad 400 mniej niż w roku ubiegłym). Liczba zakwalifikowanych wyniosła 3548 (to aż 96 proc. wszystkich dzieci, biorących udział w rekrutacji). 

– Rodzice tych maluchów do 26 kwietnia muszą potwierdzić wolę zapisu dziecka. Można to zrobić drogą elektroniczną, za pomocą systemu Nabór lub bezpośrednio w przedszkolu. Wzór oświadczenia oraz instrukcja wysłania dokumentu drogą elektroniczną dostępne są na wskazanej wyżej stronie poświęconej naborowi. Brak pisemnego potwierdzenia jest jednoznaczne z rezygnacją z dalszego procesu rekrutacji – informują urzędnicy.

Do żadnej placówki, na ten moment, nie zakwalifikowało się 121 dzieci. Na nich czeka jednak jeszcze 1233 wolnych miejsc (w tym 965 w przedszkolach samorządowych).

30 kwietnia przedszkola ogłoszą listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych. Rodzice i opiekunowie maluchów, które nie dostały się do wybranej placówki mogą złożyć odwołanie. Mają na to 3 dni od ogłoszenia listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. 

W przypadku, gdy dziecko nie zostanie zakwalifikowane i przyjęte do żadnej placówki rodzic otrzyma dla niego imienne skierowanie do przedszkola, szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi lub przedszkola publicznego prowadzonego przez inny organ, które dysponuje wolnymi miejscami. Skierowania będą sporządzane od 17 maja do 7 czerwca. 

Jeśli rodzic nie skorzysta z tego rozwiązania, może brać udział w rekrutacji uzupełniającej, która rozpocznie się 11 czerwca. Uczestniczyć w niej będą przedszkola, dysponujące jeszcze wolnymi miejscami. Składanie wniosków w rekrutacji uzupełniającej potrwa do 14 czerwca. 

czytaj także: Kolejne Strefy Parkowania w Poznaniu? Mieszkańcy dokonali wyboru

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl