Niegdyś dumny symbol przemysłowej historii. Młyn Hermanka na poznańskiej Wildzie miał być nowoczesnym centrum handlowo-biurowym. Od lat popada w ruinę. Zmieniający się właściciele, nierozwiązane koncepcje i zaniedbanie doprowadziły do tego, że wnętrze budynku wypełnia się śmieciami, a zabytkowe ceglane zabudowania powoli poddają się niszczącym czynnikom.
Upadek zabytkowego młyna
Marzenie o odrodzeniu młyna Hermanka na poznańskiej Wildzie w postaci nowoczesnego kompleksu handlowo-biurowego stało się chimerą. Minęło już 11 lat od ogłoszenia tych planów, a od tego czasu młyn przechodził z rąk do rąk, a jego stan systematycznie się pogarszał. Co jeszcze gorsze, w jego wnętrzu zbierają się śmieci, a potencjał zabytkowego obiektu jest coraz bardziej marnowany.
Historia i przeznaczenie
Młyn Hermanka miał wziąć udział w przemianie z przeszłości do teraźniejszości, stając się nowoczesnym kompleksem biurowo-handlowym. Pomysłodawcy, firma Biuro Projektów Geopol, przedstawiła te plany już w 2010 roku, jednakże inwestycja nie doszła do skutku. W międzyczasie nieruchomość przechodziła z rąk do rąk, a żaden z jego właścicieli nie zrealizował wyznaczonych zaleceń dotyczących ochrony zabytków.
Walka o ocalenie
Młyn Hermanka, zbudowany w 1895 roku, nosi w sobie historię przemysłowego rozwoju Poznania. Niestety, wizja odnowy młyna poprzez przekształcenie go w nowoczesny obiekt wciąż pozostaje niezrealizowana. Zabytkowy młyn, mimo swojej historycznej wartości, popada w ruinę, a wnętrze wypełnia się brudem i śmieciami. Pomimo przeprowadzonych kontroli i nałożenia kar pieniężnych, proces niszczenia trwa. Od lat przechodzi z rąk do rąk, kolejne inwestycje nie dochodzą do skutku, a zabytkowy kompleks traci swoją dawna świetność.
– Kontrola została przeprowadzona 23 lutego br. W jej wyniku wydano zalecenia pokontrolne zobowiązujące właściciela do wykonania prac zabezpieczających obiekt do 30 września br. Ich wykonanie będzie weryfikowane po upłynięciu wyznaczonego terminu – informuje nas Jacek Małeszka, zastępca dyrektorki Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Niejasna przyszłość
Los młyna Hermanka pozostaje niepewny. W zeszłym roku nieruchomość ponownie zmieniła właściciela w wyniku licytacji komorniczej. Niemniej jednak nowy inwestor nie przedstawił jeszcze swojego planu renowacji i zagospodarowania tego terenu. Obiekt, choć ma ogromny potencjał, nadal nie doczekał się konkretnej koncepcji, która mogłaby ocalić go od dalszego niszczenia.
– Obecny właściciel deklaruje podjęcie prac renowacyjnych i zagospodarowanie terenu. W ostatnim czasie nie składał projektu do uzgodnienia – dodaje Małeszka.
Czytaj też: Skóraś z problemami w Belgii. „Ostro podpadł” | wPoznaniu.pl