Zabytkowa kamienica z mieszkaniami komunalnymi. Widok z okna robi wrażenie [ZDJĘCIA]

Historyczna kamienica przy pl. Bernardyńskim zyskała nowe oblicze. Zwiększono w niej liczbę mieszkań poprzez podzielenie dużych metraży na pomniejsze. W ten sposób zyskano 51 wyremontowanych mieszkań komunalnych, które przygotowane „pod klucz” czekają na nowych mieszkańców.

Prace zakończono kilka miesięcy przed czasem. XIX-wieczna kamienica wcześniej miała 12 ponadstrumetrowych mieszkań, które przekształcono w 28 mniejszych. To właśnie one są najbardziej poszukiwane przez osoby starające się o miejski lokal.

Z zabytkowej kamienicy usunięto też 56 nieekologicznych pieców kaflowych. Po remoncie podłączono kamienicę do cieplika miejskiego. Kotłownia znajduje się na ostatnim piętrze, na którym wcześniej było poddasze. Łącznie kamienica przy pl. Bernardyńskim ma 51 mieszkań, jedno-, dwu- i trzypokojowych o powierzchni od 22,5 do 65 metrów kwadratowych. W budynku mieszczą się też 3 lokale użytkowe.

– Wykorzystujemy wszystkie możliwości, które wiążą się nie tylko z budową nowych mieszkań komunalnych i socjalnych, ale również z modernizacją istniejących budynków. Parter oraz pierwsze piętro zostały specjalnie przystosowane do osób niepełnosprawnych. Pragnę podkreślić, że patrząc przez pryzmat naszego miejskiego zasobu, nie możemy skupiać się jedynie na budowie nowych mieszkań. Konieczne jest także remontowanie istniejących budynków, co ma ogromny wpływ na jakość życia naszych mieszkańców oraz klimat w mieście. W ramach tego projektu przeprowadziliśmy pełną termomodernizację, co przyczyniło się do poprawy warunków życia oraz oszczędności energetycznych. Poznań jest liderem w dziedzinie mieszkań komunalnych i socjalnych w Polsce. Wykorzystujemy wszystkie możliwości, zarówno w budowie, jak i remontach, aby zapewnić naszym mieszkańcom jak najlepsze warunki życia – powiedział prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Renowacja zabytkowej kamienicy z mieszkaniami komunalnymi

Zmieniła się też przestrzeń podwórza. Postawiono wiatę rowerową, ławki i zieleń. Posadzono kilkadziesiąt krzewów i bylin, a także posadzono trzy drzewa. Pierwsi mieszkańcy swój komplet kluczy otrzymają w kwietniu po świętach Wielkanocy.

Z okna jednego z mieszkań widać piękny widok na pl. Bernardyński, jak i na kościół bernardynów. Co więcej, przy oknach zastosowano wygłuszenia, dzięki czemu nie słychać przejeżdżających tramwajów.

Całkowity koszt modernizacji wyniósł 15,6 mln zł. 80 proc. kosztów inwestycji ZKZL pozyskał ze wsparcia z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. W tym celu wcześniej musiał przenieść wcześniejszych mieszkańców do innych mieszkań komunalnych. Część z nich wróci do odnowionej kamienicy. Lokatorami zostaną osoby bez zaległości czynszowych w programie ZKZL-u. Koszt czynszu wyremontowanych mieszkań to ok. 14-15 zł za metr kwadratowy.

– W ramach projektu podjęliśmy się kompleksowej modernizacji budynku. Zmieniliśmy stolarkę okienną, zmodernizowaliśmy instalację, oraz zainstalowaliśmy nowoczesne ogrzewanie gazowe. Nie zapomnieliśmy także o kwestiach ekologicznych, montując budy dla ptaków oraz jeżyków. Nasz zespół zamontował na obiekcie 10 budek dla jeżyków oraz dwie dla kawek. Pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków odnowiliśmy wszystkie zdobienia w holu i na klatce schodowej. W przyszłym tygodniu rozpoczynamy wydawanie kluczy do odnowionych mieszkań – powiedział Szymon Błażek, członek zarządu ZKZL.

Czytaj też: Z zaplecza fortyfikacji zrobili restaurację. Otwarcie tuż po świętach Wielkanocy

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl