W sobotnie popołudnie 42-letni mężczyzna zgłasza się do ochroniarzy na dworcu. Informuje, że zabił żonę i dwie córeczki. Policja jedzie do Puszczykowa do wynajętego przez rodzinę domu. W jednym z pokojów funkcjonariusze odkrywają zwłoki młodej kobiety i dwóch dziewczynek. W domu jest jeszcze syn, którego morderca oszczędził.
Zabezpieczanie miejsca zbrodni trwa cały wieczór i kończy się w nocy. Policjantom pozostaje przesłuchanie podejrzanego. Prokuratura robi to następnego dnia. Zatrzymany 42-letni obywatel Ukrainy przyznaje, że zabił żonę, opowiada też śledczym o motywie morderstwa.
Dom w Puszczykowie, w którym doszło do zabójstwa
Prokurator na konferencji prasowej przekazuje, że 42-latek zeznał, że zabił żonę, bo ta miała do niego pretensje, że pije i nie pracuje, że często się kłócili. W końcu postanawia ją zabić. Morduje też dwie ich córki. Oszczędza chłopca, bo był synem kobiety z poprzedniego związku. Zabójca został zatrzymany, grozi mu nawet dożywocie, swoją zbrodnię zaplanował i wykonał.
Nie jest to jednak jedyna zbrodnia popełniona wobec dzieci w ostatnich miesiącach w Polsce. Niezwykle głośna była sprawa żołnierza z Trójmiasta, który zabił swojego syna, by ukarać żonę, a potem ukrywał się w lesie. Jego ciało znaleźli w końcu policjanci. Do aktu agresji doszło w Poznaniu, gdy starszy człowiek dźgnął w klatkę piersiową przedszkolaka na ulicy, dziecko zmarło.
O tym kiedy powinniśmy poprosić o pomoc, gdy my sami lub nasi bliscy mówią nam o swoich myślach, dotyczących agresywnych zachowań, rozmawiamy z psycholog i psychoterapeutką z pracownic PRO. Pracowni Rozwoju Osobistego – Nataszą Chmielwską-Mazurek.
Jan Józefowski: Kiedy powinniśmy zgłosić się do psychologa po pomoc, by nie wyrządzić krzywdy naszym bliskim?
Natasza Chmielewska-Mazurek: Każda sytuacja, w której miewamy myśli lub zachowania agresywne, dotyczące nas samych lub innych osób, powinna wzbudzić naszą czujność. Często takie myśli pojawiają się w przebiegu zaburzeń lękowych, mają charakter myśli kompulsywnych, a osoby zmagające się z nimi absolutnie nie stanowią zagrożenia dla siebie i innych ludzi. Jednak jeżeli takie powtarzające się myśli występują w przebiegu innego zaburzenia: np. zaburzenia depresyjnego, głębokich zaburzeń osobowości lub epizodu psychotycznego – zagrożenie niestety staje się bardziej realne.
Czy są jakieś symptomy, które powinny nas zaalarmować?
Powinniśmy poszukać pomocy specjalisty:
1. Gdy myśli na temat zrobienia krzywdy sobie lub innym mają charakter nieintruzywny, czyli nie budzą w nas lęku, poczucia absurdu lub zagrożenia.
2. Jeżeli myślom towarzyszą emocje pozytywne, takie jak: uczucie przyjemności, ekscytacji, ulgi lub spokoju.
3. Jeżeli myśli z czasem osiągają bardziej zaawansowaną postać i zaczynają przypominać konkretny, gotowy do zrealizowania plan.
4. Jeżeli w przeszłości dokonaliśmy już nieudanej próby samobójczej lub próby odebrania życia innej osobie .
5. Jeżeli jesteśmy w trakcie leczenia psychiatrycznego i nagle decydujemy się na odstawienie leków.
Jak potem wygląda pomoc psychologa?
Psycholog prowadzi terapię w oparciu, o dokonywaną diagnozę każdego przypadku. Terapeuta, w toku psychoterapii, dobiera metody terapeutyczne, zgodne z zaplanowanym leczeniem. Myśli agresywne, jako objaw, pojawiają się stosunkowo często w przebiegu wielu zaburzeń, tylko w wyjątkowych przypadkach stanowią realne zagrożenie dla samego pacjenta i/lub jego otoczenia.