“Za zasługi dla polskiej niezależności energetycznej”. Daniel Obajtek otrzymał statuetkę Lecha Kaczyńskiego

Daniel Obajtek, prezes Orlenu w Poznaniu otrzymał od Akademickiego Klubu Obywatelskiego statuetkę Lecha Kaczyńskiego. Jest jedynym laureatem tego wyróżnienia ze środowiska biznesu. Klub chce ją wręczyć między innymi Andrzejowi Dudzie czy Mateuszowi Morawieckiemu.

ZA CO TA NAGRODA?

Daniel Obajtek odebrał w środę nagrodę od Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego. Jak tłumaczą członkowie AKO, jest to wyróżnienie dla kilku najbardziej zasłużonych osób dla Polski. Klub przyznał je z okazji 10-lecia swojego istnienia. Daniel Obajtek jest pierwszym laureatem tej nagrody, reprezentującym środowisko biznesu. Za co dostał nagrodę?

Za wielkie zasługi dla uznania polskiej niezależności energetycznej, polskiej suwerenności gospodarczej, za zbudowanie wspaniałego holdingu, który w dużym stopniu określa naszą niezależność energetyczną – skomentował prezes AKO Stanisław Mikołajczak.

PALIWA NAJTAŃSZE W EUROPIE?

Prezes Orlenu zadeklarował również, że w Polsce ceny paliwa są jednymi z najtańszych w Europie. Rzeczywiście taniej jest aktualnie jedynie w Turcji, Mołdawii czy na Malcie. Należy jednak pamiętać, że w krajach, w których ceny benzyny czy oleju napędowego są wyższe, obywatele zarabiają nawet kilka razy więcej niż w Polsce.

Tarcza antyinflacyjna przedłużona do końca 2022 roku zakłada obniżenie stawki VAT na paliwa silnikowe z 23 do 8 procent. Jak zapowiedział jednak Daniel Obajtek, kierowcy mają nie odczuć wzrostu ich cen w nowym roku kalendarzowym.

Trudno mówić, ile groszy będzie paliwo droższe lub tańsze. To jest kwestia cen na rynkach międzynarodowych, kwestia parytetu importowego do Polski. Ale poprzez to, że połączyliśmy firmy, poprzez to, że zwiększyliśmy poziom hurtu, poziom importu, poprzez to, że mamy zabezpieczone dostawy ropy przy odpowiednich dyskontach cenowych mogę powiedzieć, że zrobimy wszystko, żeby Polacy jak najmniej poczuli kwestię powrotu VAT do poprzedniego poziomu” – powiedział.

ZACNE GRONO?

Statuetkę Lecha Kaczyńskiego Klub chce wręczyć również Jarosławowi Kaczyńskiemu, prezydentowi Andrzejowi Dudzie, Mateuszowi Morawieckiemu, Przemysławowi Czarnkowi, Piotrowi Glińskiemu i Beacie Szydło. Otrzymał ją już również arcybiskup Marek Jędraszewski.

Członkowie AKO zaznaczają, że ich nadrzędnym celem jest kształtowanie i propagowanie postaw i działań upowszechniających nowoczesny polski patriotyzm, który łączy pamięć o dokonaniach i tradycjach minionych pokoleń Polaków z działaniami na rzecz rozwoju współczesnej Polski i przyszłych pokoleń.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl