To jedyna taka inicjatywa w Polsce. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza rozpoczął współpracę z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta. W ramach programu Fulbright Writer-in-Residence do Poznania przyjadą pisarze ze Stanów Zjednoczonych. To nie tylko literacka, ale również kulturowa wymiana.
Z początkiem czerwca informowaliśmy, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ogłosił rezydencje, w ramach których od roku akademickiego 2025/26 do stolicy Wielkopolski przyjadą pisarze ze Stanów Zjednoczonych. Rezydenci będą w Poznaniu przez 4,5 miesiąca. W tym czasie podejmą współpracę ze studentami filologii polskiej, specjalność artystycznoliteracka oraz na kierunku sztuka pisania na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. Rezydencjami będzie koordynować Centrum Afirmacji Literatury.
– To przedsięwzięcie jest dwutorowe. To współpraca z Fundacją Fulbrighta oraz otwarcie Centrum Afirmacji Literatury – mówi dr hab. Marcin Jaworski. – Obie inicjatywy wyłoniły się na bazie dwóch kwestii związanych z dydaktyką. Pierwsza to jest specjalność artystycznoliteracka, a druga to kierunek kierunek sztuka pisania. Obydwie inicjatywy są zadedykowane dla ludzi, którzy mają takie ambicje literackie. Pomyśleliśmy sobie, że nieodzowna jest współpraca z ludźmi, którzy są już na rynku literackim. W naturalny sposób współpracujemy z pisarzami z Poznania i z Polski. Ważne żebyśmy przyglądali się temu, co dzieje się poza granicami naszego kraju. Mamy nadzieję na sprowadzenie wykładowców i wykładowczyń z Ameryki. Będziemy się uczyli od nich, ponieważ tam program kreatywnego pisania jest bardzo rozwinięty. Jest to wzór, punkt odniesienia, z którego zamierzmy skorzystać – opisuje.
fot. wPoznaniu.pl
To pierwsza taka współpraca
10 czerwca w Gabinecie Rektora UAM uroczyście podpisano umowę pomiędzy UAM, a Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta. Na umowie swoje podpisy złożyły prof. Bogumiła Kaniewska oraz Dyrektorka Wykonawcza Komisji, Justyna Janiszewska. W wydarzeniu uczestniczyła również Monica Damberg-Ott, Deputy Cultural Attache Ambasady USA w Polsce. Fulbright Writer-in-Residence będzie pierwszą w historii polskiego szkolnictwa wyższego rezydencją pisarską bezpośrednio afiliowana przy UAM.
– Podpisanie umowy z kluczowym partnerem jest w rytmie życia Uniwersytetu momentem pragmatycznym, koniecznym we współpracy, ale również pewnym świętem. Świętem wejścia w pewną wizję – powiedziała Prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM. – Dla mnie podpisanie porozumienia z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta jest powodem do podwójnej radości. Cieszę się jako rektorka tego uniwersytetu, pierwsza kobieta w historii UAM kierująca nim. Cieszy mnie też fakt, że pierwsza w historii polskiego szkolnictwa wyższego rezydencja pisarska bezpośrednio afiliowana przy uniwersytecie, została powołana właśnie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – pochwaliła się.
fot. wPoznaniu.pl