W ten weekend czas zmieni się z zimowego na letni. Sobotniej nocy będziemy spać godzinę krócej. Zmiana czasu wpłynie jednak również na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Uważni powinni być pasażerowie pociągów.
ZMIANA CZASU
W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Zegarki przestawimy z godziny 2:00 na 3:00. Oznacza to, że spać będziemy godzinę krócej. O zmianie w szczególności powinni pamiętać właściciele zegarków na rękę, budzików i zegarów naściennych. Należy przestawić je ręcznie. W przypadku telefonów i laptopów sprawa jest prostsza. Robią to one automatycznie.
AUTOBUSY POJADĄ INACZEJ
W związku ze zmianą czasu, MPK Poznań wprowadziło specjalny rozkład jazdy. Dotyczy on 4 linii autobusów nocnych. Kurs linii 215 z os. Sobieskiego o 1:34 czasu zimowego będzie wydłużony do Wir. Z powrotem autobusy pojadą o godzinie 3:03 i 4:03 czasu letniego. Kurs linii 221 z Sypniewa o godzinie 1:42 czasu zimowego się nie odbędzie. Autobus linii 224 z Plewisk, który powinien wyruszyć o godzinie 2:58 czasu zimowego, wyjedzie o godzinie 3:00 czasu letniego. Na linii 227 nie będą wykonane kursy do i z Kicina. Autobus linii 227 z Janikowa wyjedzie o godzinie 3:03 czasu letniego.
OSTROŻNIE NA DWORCACH
Zmiana czasu wpłynie również na kursowanie pociągów. Składy, których przyjazd był zaplanowany przed godziną 2:00 będą kursować w czasie zimowym, natomiast pociągi, które przyjechać mają po godzinie 2:00 – w czasie letnim. Oznacza to, że pociąg, którzy przykładowo o godzinie 1:59 zatrzyma się w Poznaniu, po minucie postoju odjedzie już o godzinie 3:00 czasu letniego.
CZY TO MA SENS?
Koncepcja zmiany czasu budzi spore kontrowersje. W teorii ma ona służyć lepszemu wykorzystaniu światła dziennego, którego w zimie jest mniej. W praktyce sprawia to jednak, że popołudnia spędzamy w większości po ciemku. Choć w Unii Europejskiej trwały rozmowy dotyczące zniesienia zmiany czasu, wciąż dwa razy w roku przestawiamy zegarki – pod koniec marca i pod koniec października.