Wielkopolska

XXVII Parada Parowozów wraca po kilkuletniej przerwie. Przyciąga tłumy

Wolsztyn, słynący z ostatniej w świecie parowozowni obsługującej przewozy pasażerskie trakcją parową, szykuje się do niezwykłego wydarzenia. 19 sierpnia odbędzie się długo oczekiwana „XXVII Parada Parowozów”. Zaplanowano wystawę sześciu imponujących lokomotyw.

Po kilkuletniej przerwie miłośnicy kolei będą mieli okazję ponownie podziwiać majestatyczne parowozy na torach w Wolsztynie. Paradę Parowozów zaplanowano na 19 sierpnia. Organizatorzy spodziewają się ogromnego zainteresowania wydarzeniem. To nie tylko okazja do zobaczenia unikatowych maszyn, lecz także czas na wspólne świętowanie i radosne uczczenie historii kolejnictwa.

Od piątku, tydzień przed paradą, Parowozownia Wolsztyn otwiera swoje podwoje dla miłośników kolei. Przez cały weekend zaplanowano wyjątkowe przejazdy pociągami prowadzonymi przez parowozy. To okazja nie tylko do przeżycia nostalgii, ale również do zapoznania się z techniką i atmosferą, jaką tworzą te historyczne maszyny.

Wśród uczestników parady nie zabraknie gwiazd. Sześć imponujących lokomotyw parowych, w tym Energie 507 z Luksemburga, Tubize z Belgii, 01 509 z Niemiec, 555.0153 z Czech, polska lokomotywa Ty42-24 z Pyskowic oraz wolsztyński parowóz Pt47-65, zaprezentuje się podczas pochodu przez miasto. To rzadka okazja, by z bliska przyjrzeć się i usłyszeć w akcji te wspaniałe maszyny.

Parowozownia Wolsztyn pracuje intensywnie nad przygotowaniami do świętowania. W planach jest nie tylko Parada Parowozów, ale także nocne widowisko multimedialne „Światło, para, dźwięk”, które obiecuje wciągającą oprawę wizualno-dźwiękową.

Nie tylko posiadacze biletów będą mogli cieszyć się paradą. Dla tych, którzy nie zdążą nabyć wejściówek, organizatorzy przygotowali alternatywną możliwość podziwiania maszyn poza terenem parowozowni. Co więcej, specjalne widowisko multimedialne „Światło, para, dźwięk” będzie dostępne na telebimach.

Parowozownia Wolsztyn dąży do rozwoju. Niedawno wrócił z naprawy parowóz Pt47-65, a prace naprawcze nad kolejnymi maszynami wciąż trwają. Plany na przyszłość zakładają posiadanie trzech czynnych parowozów w 2025 roku, co utrzyma Wolsztyn na czele światowych miejsc związanych z historią kolei.

Szczegóły na oficjalnej stronie Parowozowni Wolsztyn.

Czytaj też: 2 wyjątkowe parowozy i „Ryjek” w długi weekend na Maltance

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl