XXI Ekumeniczne Święto Biblii w Poznaniu. Darmowy koncert, nabożeństwo i debata

Już po raz 21. Poznań staje się miejscem obchodów Ekumenicznego Święta Biblii, niosąc przesłanie jedności i kultury. Tegoroczne wydarzenie pod hasłem „Tyś Bóg, który mnie widzi” obfituje w różnorodne atrakcje, w tym koncerty, debaty i nabożeństwa.

XXI Ekumeniczne Święto Biblii w Poznaniu zaplanowano na okres od 16 do 19 października. Inicjatywę organizuje Poznańska Grupa Ekumeniczna, skupiająca różne wyznania chrześcijańskie w duchu współpracy i jedności.

– Nasze miasto jest miejscem otwartym na drugiego człowieka, niezależnie od naszych różnic. To miejsce, gdzie potrafimy ze sobą rozmawiać, współpracować i budować wspólną przyszłość. Ta otwartość na drugiego człowieka jest niezwykle istotna. Chcemy, aby każdy mieszkaniec naszego miasta mógł cieszyć się dobrym życiem, wolnym od jakiejkolwiek dyskryminacji – powiedział zastępca prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski.

Jędrzej Solarski (fot. wPoznaniu.pl)

Koncert rozpoczynający święto

Święto rozpocznie się koncertem chóru Gospel Joy, poznańskiego zespołu słynącego z interpretacji muzyki gospel. Mający na swoim koncie współpracę z wieloma artystami. Wśród nich: Natalia Niemen, Mate.O, Brian Fentress (USA), Ruth Lynch (UK), Emma Nichols (USA), Mezo i Sylwia Grzeszczak. Chór ten obchodzi już 25 lat swojej kariery. Koncert odbędzie się 16 października w Auli UAM. Gościnnie wystąpi Mietek Szcześniak. Wstęp darmowy.

– Wydarzenie odnosi się do Słowa Bożego zawartego w Biblii. Jednak nie jest to zwykła Biblia, to Biblii w ekumenicznym tłumaczeniu, które jest wspólne dla wielu kościołów chrześcijańskich. Przypomnijmy, że ta ekumeniczna Biblia została uznana i zaaprobowana przez zwierzchników różnych wyznań chrześcijańskich w Polsce. Dlatego też to święto stanowi przypomnienie słowa, które Pan Bóg chce przekazać ludziom. To hasło „Tyś Bóg, który mnie widzi” zaczerpnięte z Księgi Rodzaju, ma nam przypomnieć o obecności Boga w naszym życiu. To jest przypomnienie, że Pan Bóg jest dostępny i bliski, choć czasem może być niezrozumiały. Nie zawsze jesteśmy w stanie zrozumieć działania Boga, ale to Słowo ma nam przypominać, że jest On z nami – mówił ks. superintendent Sławomir Rodaszyński – współprzewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.

ks. superintendent Sławomir Rodaszyński (fot. wPoznaniu.pl)

Prezentacje i nabożeństwo

W dniu następnym w Bibliotece Raczyńskich widzowie mogą spodziewać się prezentacji słowno-muzycznej o tytule „Tyś Bóg, który mnie widzi”. Wystąpią w niej uczniowie Zespołu Szkół Urszulańskich i Karmelitańska Schola Silentium.

Kulminacyjnym punktem święta będzie Nabożeństwo Słowa, które odbędzie się w kościele pw. św. Marcina w środę o godz. 18.30. Współprzewodniczą mu duchowni różnych wyznań, dowodząc, że przekraczanie granic jest możliwe w duchu miłości do Słowa Bożego.

– Przygotowana prezentacja to zbiór wielu fragmentów Pisma Świętego. To, co ją wyróżnia, to to, że cała oprawa muzyczna została dostosowana do tych treści w wyjątkowy sposób, nadając im nowy, współczesny kontekst. Takie podejście sprawia, że to wydarzenie jest nie tylko interesujące, ale także dostępne dla każdego, niezależnie od pochodzenia, wyznania czy przekonań. Odkrywanie Biblii to podróż, w której każdy może znaleźć coś ważnego dla siebie – mówił ks. dr Tomasz Siuda, współprzewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej z Kościoła Rzymskokatolickiego.

ks. dr Tomasz Siuda (fot. wPoznaniu.pl)

Debata na temat współczesnych pytań duchowych

W finałowym akcie odbędzie się debata ekumeniczna zatytułowana „Dlaczego Bóg milczy i jest nieczuły na cierpienie”. Odpowiedzi na te pytania poszukać będą bp. Damian Bryl (Kościół Rzymskokatolicki), prezbiter Marek Głodek (Przewodniczący Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów) oraz diakon Aleksandra Błahut-Kowalczyk (Kościół Ewangelicko-Augsburski).

– Niewątpliwie, debaty są częścią naszej rzeczywistości, i w przyszłym tygodniu znów nie zabraknie okazji do głębokiej refleksji. Choć obecne debaty często skupiają się na kwestiach materialnych i dobrobycie państwa, przekonuję, że nadchodząca debata będzie o wiele głębsza. Tym razem dotknie ona sedna sprawy, serca naszej tożsamości – mówił pastor Robert Bożydaj z Kościóła Chrześcijan Baptystów.

fot. wPoznaniu.pl

Duch i kultura w jedności

XXI Ekumeniczne Święto Biblii to nie tylko okazja do duchowych rozważań, ale także dowód na to, że różnorodność wyznań może przynosić owoce jedności i wzajemnego szacunku. To inicjatywa, która od ponad 40 lat sprzyja zbliżeniu Poznańskich Kościołów, łącząc wierzących w duchowym dialogu i kulturalnym dziedzictwie. Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka oraz Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego Rady Miasta Poznania.

Czytaj też: Lekcje religii w Poznaniu. Coraz mniej chętnej młodzieży

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl