XVIII-wieczne freski w Urzędzie Miasta odrestaurowane [ZDJĘCIA]

Freski w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Poznania, które powstały w 1732 roku po ponad 250 latach odrestaurowano. Malowidła pokrywające sklepienie przedstawiają sceny biblijne, świętych z zakonu jezuitów i Jana Kazimierza Wazę.

Malunki powstały po ukończeniu budowy kolegium jezuickiego. Wcześniej pomieszczenie to było klasztorną jadalnią. Według historyków sztuki autorem jest Franciszkanin o. Adam Swach, jednak nie znaleziono jego podpisu. Najprawdopodobniej freski zamalowano po likwidacji zakonu w 1773 roku. Wtedy budynek przeznaczony został na cele świeckie. Pierwsze odkryto w 2018 roku podczas prac konserwatorskich, które odsłoniły ok. 20 procent sklepienia. Teraz całość ukazano i odrestaurowano.

– Badania wykazały, że oryginalne, barokowe tynki zostały w całości skute, prawdopodobnie w 1. połowie XX w. Pod sklepieniem znaleziono jedynie niewielkie, izolowane fragmenty z niebieską monochromią. Aby zyskać potwierdzenie, zrobiono otwór w ścianie północnej i przebadano zamurowany otwór drzwiowy. W jego ościeżnicy znaleziono dobrze zachowane barokowe tynki z szaroniebieską monochromią, bez dekoracji – mówi dr Eliza Buszko, kierowniczka prac konserwatorskich. 

Ściany w Sali Sesyjnej pomalowano na kolor szaroniebieski, wzorowany na dawnej barokowej barwie ścian. Obecnie trwają tam prace porządkowe i montaż wyposażenia, a oświetlenie już się pojawiło. Miejscy radni wrócą do Sali Sesyjnej w maju lub czerwcu. Prace rozpoczęły się w styczniu 2022 r.

Co znajduje się na freskach?

Na środku sklepienia namalowano trzy duże sceny biblijne i alegoryczne. Największa przedstawia świątynię mądrości, czyli rotundę wspartą na siedmiu kolumnach. We wnętrzu jest kobieca postać przy stole z chlebem i winem, a na dole grupa lamentujących ludzi. Scenę otaczają łacińskie napisy z bibli.

Po stronie północnej i południowej kopuły są dwie mniejsze sceny w kształcie czwórliści. Na pierwszej można zobaczyć walkę Samsona z lwem, kolejna to uczta mądrości. Personifikacją mądrości jest kobieta z czerwonymi skrzydłami, która siedzi na honorowym miejscu przy okrągłym, zastawionym stole. Obok niej zasiadają święty Piotr i Paweł, a po drugiej stronie dwaj jezuici. Chrystus podaje chleb do stołu, a anioł nalewa wina. Freski są otoczone wizerunkami świętych i błogosławionych z zakonu jezuitów, które są podpisane. Pomiędzy nimi w owalnych medalionach ukazano jezuickich kardynałów z niekompletnymi, a trzy z nich zniszczono.

Naprzeciwko medalionu maryjnego przedstawiono Jana Kazimierza Wazę w stroju kardynalskim. Po bokach przyszłego króla znajdują się orzeł i lew, które przynoszą mu koronę i berło.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl