Wystawa poświęcona podróżnikowi z Poznania. Zdobył najwyższy szczyt w Australii

Wystawa poświęcona Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu jest już dostępna na Głuszynie. Tam urodził się filantrop i naukowiec. Podróżował i badał geologię i klimat krajów na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Zdobył najwyższy szczyt Australii, który nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki. Ekspozycja składa się z 24 wielkoformatowych tablic.

Paweł Edmund Strzelecki – podróżnik z Poznania

Na plenerowej ekspozycji nie zabrakło też wątku dotyczącego działalności humanitarnej podróżnika w czasie klęski głodu w Irlandii. Jak mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. „Paweł Edmund Strzelecki to osoba godna naśladowania, a jego osiągnięcia mogą być wzorem dla młodych ludzi. Dzięki otwarciu na świat i poznawanie nowych kultur można budować wspólną, pokojową przyszłość”. Kuratorem wystawy jest Danuta Książkiewicz-Bartkowiak.

W uroczystej inauguracji udział wziął też m.in. Lloyd Brodrick, ambasador Australii w Polsce, Claire Callaghan, zastępca szefa misji ambasady Irlandii w Polsce oraz przedstawiciele Rady Osiedla Głuszyna. Lloyd Brodrick zauważył, że Paweł Edmund Strzelecki przyczynił się do eksploracji kontynentu i miał duży wkład w badania prowadzone w Nowej Południowej Walii. Jego imieniem nazwano łańcuch górski w Australii.

2023 r. to rok tego podróżnika. Wystawę oglądać można przy kościele św. Jakuba Większego Apostoła na Głuszynie (ul. Głuszyna 150A), gdzie w 1797 roku Strzeleckiego ochrzczono. Latem wystawa trafi do centrum Poznania, a jesienią na Wzgórze św. Wojciecha. W październiku mija 150 lat od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Czytaj też: Przyleciał z Tokio do Poznania. Wystawa prac Kenya Hary

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl