Kraj

Wystartowała kwalifikacja wojskowa. Grzywna za zignorowanie

Ruszyła dziś kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 21 lipca. Procedura ta jest sprawdzianem kondycji fizycznej oraz zdrowia psychicznego kandydatów na żołnierzy. Badana jest w ten sposób ich predyspozycja do służby w wojsku.

Od 2009 roku armia zawodowa zastąpiła obowiązkową służbę wojskową. Właśnie wtedy pobór wojskowy został zastąpiony przez kwalifikację wojskową. Podobnie jak w całej reszcie naszego kraju, 17 kwietnia 2023 r. na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Poznaniu prace rozoczynają powiatowe komisje lekarskie. Poza określeniem zdolności do służby wojskowej (fizycznej i psychicznej), postępowanie to polega na wpisaniu kandydatów do ewidencji wojskowej, nadaniu im stopnia szeregowego i wydaniu im na to zaświadczenia.

W tym roku przewidywane jest, że około 230 tysięcy osób będzie musiało pojawić się przed powiatowymi komisjami lekarskimi. Warto wspomnieć, że zjawienie się przed komisją lekarską jest obowiązkowe! Osoby które nie podejmą się procedury mogą otrzymać karę grzywny, a także grozi im wezwanie na policję.

W tym roku komisja wojskowa obejmuje:

  • mężczyzn urodzonych w 2004 r.
  • mężczyzn urodzonych w latach 1999-2003, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  • kobiety urodzone w latach 1999-2004, które w roku 2023 kończą naukę na kierunkach np. medycznym czy psychologicznym,
  • osoby, które w latach 2021-2022 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej,
  • ochotników, którzy ukończyli 18 lat.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl