Recyklomat zwróci pieniądze bezpośrednio na konto

Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny i Czysta Polska pracują nad powstaniem pierwszego polskiego butelkomatu. Urządzenie ma być innowacyjne, ponieważ aby uzyskać zwrot środków nie będzie koniecznie użycie karty płatniczej.

Obowiązek dla dużych sklepów. Możliwość dla mniejszych

W Poznaniu mieliśmy już recyklomaty (butelkomaty). Jednak ten stworzony dzięki współpracy Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny i Czysta Polska ma być innowacyjny. Poznański wynalazek ma oferować wszystkie opcje oddawania klientom zapłaconej przy zakupie kaucji – od zwrotu na kartę płatniczą, po tradycyjny kwitek, z którym klient udaje się do sklepowej kasy. Niespotykanym dotąd rozwiązaniem ma być zwrot na konto bez konieczności podawania jego numeru czy posiadania przy sobie karty. Jest to powiązane z wprowadzeniem od przyszłego roku, obowiązku przyjmowania przez sklepy mające powyżej 200 m kw., zużytych butelek i puszek. Z recyklomatów mogą skorzystać również mniejsze sklepy. Nowy butelkomat ma być uniwersalny i dopasowany do potrzeb klienta.

– Doświadczenie państw europejskich, które wprowadziły już system kaucyjny, pokazuje, że obroty sklepów, które nie przystąpią do systemu kaucyjnego mogą spaść nawet do 30 proc. Klienci bowiem zazwyczaj robią zakupy tam, gdzie mogą przy okazji oddać butelki i puszki i odzyskać kaucję – mówi Paweł Skwarczowski, dyrektor ds. komercjalizacji w firmie Czysta Polska.

Wystarczą trzy słowa aby otrzymać zwrot środków

– Tworzymy algorytm, który pozwoli zakodować dowolny numer konta bankowego za pomocą kilku słów. Bardzo obrazowo będzie wyglądało to w taki sposób, że podczas zwrotu butelki przy recyklomacie wystarczy powiedzieć na przykład ciąg trzech określonych słów i kaucja automatycznie trafi na nasze konto, bez podawania innych danych czy np. przykładania karty lub telefonu. Kiedy wychodzimy wyrzucić śmieci lub jesteśmy na plaży, nie mamy ze sobą telefonu czy portfela, dlatego ten system ma działać możliwe najprościej dla odbiorcy. Mechanizm, który pozwoli zakodować numer rachunku, będzie dostępny na naszej stronie internetowej, ale możemy też przekazać go bankom, które udostępnią go w swoich aplikacjach – mówi Tomasz Markowski kierownik Grupy Badawczej Urządzeń Elektronicznych w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym.

50 groszy za każdą puszkę i butelkę

System aukcyjny zacznie obowiązywać 1 stycznia 2025 roku. Obejmie onplastikowe butelki o pojemności do 3 l, szklane do 1,5 l i metalowe puszki do 1 l. Klient dopłaci 50 gr., a pieniądze zostaną mu zwrócone w momencie, gdy odda butelkę lub puszkę w punkcie zbiórki. Pierwsze testy kilkunastu pierwszych recyklomatów odbędą się już w czerwcu. Sklepy lub gminy zainteresowane przetestowaniem urządzenia mogą kontaktować się firmą Czysta Polska (pskwarczowski@recyklomaty.com) tel. 665002759.

Czytaj także- Zoo w Poznaniu. Dyrektorka z zarzutami. Były współpracownik: „to wierzchołek góry lodowej” | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl