Wykładowca UAM i ksiądz nazywa społeczność LGBT antychrześcijańską

Wykładowca UAM i ksiądz nawołuje do modlitwy za nawrócenie osób, które są głosicielami różnego rodzaju ideologii. Ruch LGBT nazywa radykalnie antychrześcijańskim.

Ksiądz prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz jest wykładowcą na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W rozmowie z „Do rzeczy” nawołuje do sprzeciwu wobec „bezczeszczenia symboli narodowych”.

Konkretnie przywołuje wystawienie Tęczowej Matki Boskiej w Domu Historii Europejskiej w Brukseli. Porównuje sytuację do wkomponowania swastyki w Gwiazdę Dawida. Nazywa ruch na rzecz praw osób LGBT antychrześcijańskim.

Ksiądz stwierdza, że akty agresji nie są wskazane, ale namawia do składania zawiadomień o bezczeszczeniu symboli chrześcijańskich do prokuratury.

Sprzeciw ma znaczenie, a przekonywaliśmy się o tym wielokrotnie, gdy za pomocą kliknięć w internecie, udało się powstrzymać różne inwazje homogenderowe w samym Parlamencie Europejskim – podkreśla ksiądz. 

Twierdzi też, że wierni powinni modlić się za ludzi oraz nawrócenie osób, które są głosicielami różnego rodzaju ideologii.

Co oznacza LGBT?

W niektórych artykułach, czy wywiadach mówi się o ideologii LGBT. Jednak według Słownika Języka Polskiego, LGBT to skrót. Jego rozwinięciem z języka angielskiego jest: Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, czyli lesbijki, geje, osoby biseksualne oraz transpłciowe. Określa osoby o orientacji seksualnej innej niż heteroseksualna lub tożsamości płciowej innej niż płeć biologiczna. Istnieje wiele odmian skrótowca, a w jednej z nich dodaje się literę Q, od terminu Queer (oznaczającą ogół osób nie-heteroseksualnych lub/i nie-cispłciowych).

LGBT w Polsce

Działalność społeczności LGBT w Polsce obejmuje kwestie związane z równouprawnieniem (lub jego brakiem) osób homoseksualnych oraz trans w różnych aspektach polskiego prawa i w oczach społeczeństwa. Sytuacja prawna dotyczy, m.in takich zagadnień jak korekta płci, małżeństwa osób homoseksualnych, czy adopcja dzieci przez osobę lub związek osób LGBT. Jak podaje Wikipedia, po objęciu władzy w 2015 roku przez Prawo i Sprawiedliwość, Polska zaczęła spadać w corocznym rankingu ILGA Europe (Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów). W 2020 roku zajęła ostatnie miejsce w Unii Europejskiej.

LGBT w Poznaniu

W Poznaniu jedną z najpopularniejszych organizacji, która walczy o prawa osób LGBT jest Grupa Stonewall – znana z organizacji Marszu Równości. Zrzesza osoby, które popierają postulaty równouprawnienia par osób tej samej płci oraz walczą z dyskryminacją i przemocą. Na terenie miasta i całej Polski prowadzą wiele działań na rzecz poprawy sytuacji osób LGBTQ+. Organizują, między innymi bezpłatne wsparcie psychologiczne dla osób LGBT+ i ich rodzin, szkolenia dla nauczycieli, a także prowadzą kanał na youtubie o edukacji seksualnej i zapewniają darmowe testy na choroby przenoszone drogą płciową.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl