Wyjątkowy orszak, Poznańskie Słowiki i orkiestra flażoletowa. Kaziuk trwa w Poznaniu

Kiermasz z wileńskimi specjałami i rękodziełami, orszak pełen wyjątkowych strojów i wiele koncertów, a nawet wspólne śpiewanie. Plac Wolności w Poznaniu żyje dziś Kaziukiem Wileńskim.

JUBILEUSZ

W Poznaniu trwa jubileuszowy, 30. już Kaziuk Wileński ku czci Kazimierza Królewicza z rodu Jagiellonów. Już wczoraj w Sali Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbył się koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca „Wilenka” z Wilna. Dzisiaj za to w Farze podczas mszy rozpoczynającej wydarzenie wystąpił chór Poznańskie Słowiki.

ORSZAK

O 11:30 na placu Wolności koncert dała Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, a chwilę później ulicami przeszedł Orszak Jagiellonów z prelekcją Tadeusza Jeziorowskiego. Poznaniacy podziwiali wyjątkowe, kolorowe szlacheckie stroje wileńskie. Ze sceny zabrzmiał również poznański i wileński hejnał.

KIERMASZ

Dla mieszkańców wystąpią również Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, Zespół Folklorystyczny Wielkopolanie, a o 15:30 uczestnicy wspólnie zaśpiewają pieśni patriotyczne, kresowe i piosenki biesiadne. To jednak nie wszystko. Cały czas na placu Wolności trwa kiermasz, na którym można kupić wileńskie specjały, rękodzieła ludowe, palmy czy serca kaziukowe.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl