Wyjątkowy mural znika z miasta. To decyzja Uniwersytetu Artystycznego

Prosty zamysł i forma, a jakże uniwersalny przekaz. Pies warczący na swoje odbicie w lustrze. To przedstawiał mural na jednej ze ścian starej papierni. Teraz jednak mur jest rozbierany, a wraz z nim znika wyjątkowy obraz.

REMONT BUDYNKU

Uniwersytet Artystyczny imienia Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu jest w trakcie rewitalizacji budynku starej papierni. Budynek był w fatalnym stanie. Władze uczelni zaplanowały, że powstanie tam uczelniane centrum cyfrowe. Teraz rozbierana jest jedna z pobliskich ścian, a wraz z nią znika wyjątkowy mural Grzegorza Myćki, doktorant na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej UAP.

POZNAŃ BEZ NIENAWIŚCI

Przedstawiał on białego psa na czarnym tle, który szczerzył kły na swoje czarne odbicie w białym lustrze. Jak tłumaczył autor, była to odpowiedz na rosnący rasizm i nietolerancję. Jednocześnie artyście zależało na tym, aby odbiorca miał pole do własnej interpretacji. Jak mówił, “nietolerancja często wynika z niewiedzy”. Mural powstał ramach akcji “Poznań bez nienawiści”.

ZNIKA KAWAŁEK HISTORII

Wraz z murem znika także część poznańskiej historii. W latach 70-tych i na początku lat 80-tych na tej samej ścianie widniały malowidła z propagandowymi hasłami. Później na sąsiedniej ścianie pojawił się mural z wierszem Stanisława Barańczaka “Jeżeli porcelana to wyłącznie taka”. Mural Grzegorza Myćki ozdabiał ścianę budynku przez ponad 3,5 roku.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl