Wyjątkowe szyny przy Moście Teatralnym. Jedyne w Poznaniu, jedne z niewielu w Polsce

Większość szyn na poznańskich torowiskach wykonanych jest ze stali o twardości od 260 do 290 w skali Brinella. Te, spawane dzisiaj, pojawiły się w Poznaniu po raz pierwszy i mają stopień twardości równy 400.

POZNAŃ ROZKOPANY

Od wielu miesięcy Poznań jest jednym wielkim placem budowy. Trwa realizacja Projektu Centrum, dzięki któremu wiele torowisk i przystanków w mieście zostanie wymienionych. Mieszkańcy przepłacają to oczywiście trudnościami w poruszaniu się po Poznaniu i ograniczeniami w rozkładach komunikacji miejskiej.

SĄ EFEKTY

Powoli widać jednak efekty prowadzonych inwestycji. Jedną z wyjątkowych nowości są szyny, które już pojawiły się obok przystanku Most Teatralny. W tym miejscu tramwaje zatrzymują się bardzo często, wiele linii przechodzi właśnie przez ten przystanek. Wykonawca postanowił więc wykorzystać rozwiązanie, którego w Poznaniu nikt wcześniej nie zastosował.

fot. MPK Poznań

NIE DO ZDARCIA?

Są to wyjątkowo twarde szyny, wykonane ze specjalnego, wytrzymałego gatunku stali 400GHT. Dzięki wykorzystaniu tego materiału, torowisko ma być niezwykle trwałe i niezawodne. Podczas ich montowania obecny był ich producent oraz dostawca mieszanki spawalniczej. Nadzorowali oni prace spawania szyn, które w Poznaniu pojawiły się po raz pierwszy.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl