Wydali 5 mln zł. Kupili kufle i zegarki. Są piękne! [FILM]

Muzeum Sztuk Użytkowych zakupiło 17 nowych eksponatów. Ich łączna wartość to ponad 5 mln zł. Kosztowności można zobaczyć odwiedzając nową wystawę – „Precjoza”.

Porcelana z Manufaktury w Miśni i złotnictwo norymberskie. To część nowej wystawy Muzeum Sztuk Użytkowych na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu – „Precjoza”.

Koszt nowych eksponatów to ponad 5 mln zł. Zostały zakupione dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród siedemnastu nowych obiektów należących do Muzeum znalazły się m.in.: srebrne puchary i kufle, porcelana i cesarski zegarek oraz jedenaście wyrobów powstałych na początku działania Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni.

– Ceramiczne obiekty pokazują pionierskie działania pierwszej europejskiej manufaktury porcelany począwszy od kopiowania wyrobów azjatyckich poprzez łączenie motywów znanych z japońskiej i chińskiej porcelany z nowymi autorskimi pomysłami, aż do ukształtowania się własnego repertuaru form – informuje Aleksandra Sobocińska pełnomocnik dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu ds. kontaktów z mediami

Czytaj także: Mamy nadzieję, że jutro wygra | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl