WWF dla polskich rzek. W najbliższą sobotę na godzinę wyłączymy światła

Fundacja WWF od lat zajmuje się popularyzowaniem świadomości na temat szeroko pojętej ekologii. W tym roku kładzie nacisk stan polskich rzek, które w 98,9 proc. są w złym stanie. W kampanii WWF wzięły udział takie gwiazdy jak Majka Jeżowska, Iga „Ofelia” Krefft, Ula Dębska, Michał „Rozkoszny” Korkosz i Michał Piróg. 

Znane osoby stały się polskimi rzekami. Wszystko za sprawą tegorocznej kampanii fundacji WWF, która zwraca uwagę na słabą kondycję rzek w Polsce. Hasło kampanii brzmi „Bo woda była za słona” i nawiązuje do antyprzemocowej kampanii „Bo zupa była za słona”.  Przykładem jest nie tak dawna sytuacja Odry. Złota alga miała idealne warunki do rozwoju w zbyt słonej wodzie, w efekcie czego zginęło 215 milionów organizmów.

Bohaterka kampanii, Majka Jeżowaska, wcieliła się właśnie w rolę Odry Algami Umęczonej. Rzeki – ofiary przemocy człowieka stawiającego bariery, regulacje, przekształcającego koryta.

W role pozostałych rzek wcielili się: Iga „Ofelia” Krefft jako Kłodnica Za Życia Uwięziona, Ula Dębska jako Wisła Lamentująca, Michał „Rozkoszny” Korkosz – Prądnik Systemem Udręczony i Michał Piróg jako Bug Cierpiący. 

fot. WWF

Godzina w ciemności

23 marca o 20:30 odbędzie się w całej Polsce „Godzina dla Ziemi WWF”. Jak co roku , od 18 lat, będzie to symboliczne zwrócenie uwagi na kwestie ekologiczne i środowiskowe, w trosce o stan planety i przyrody.

Tegoroczna akcja fundacji dotyczy polskich rzek. Aktualnie zarządzane są przez Ministerstwo Infrastruktury, a ich stan jest zły. Jak twierdzi WWF Ministerstwo Infrastruktury zajmuje się realizacją inwestycji, a nie ochroną środowiska. Zdaniem fundacji polskie rzeki powinny być pod opieką Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Fundacja apeluje do rządu o przeprowadzenie reformy zarządzania wodami. Zachęca też do podpisania się pod apelem w tej sprawie – Godzina dla Ziemi WWF 2024 | WWF Polska.

Czytaj także – Rowerem wzdłuż PST. Ruszył przetarg na budowę nowej drogi rowerowej

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl