Materiał partnera

Wszyscy jesteśmy Wrażliwcami – kampania społeczna „Wrażliwcy _kultura bez barier”

Wrażliwość na sztukę nie ma barier – taki przekaz niesie kampania społeczna Fundacji In_Spire, która będzie miała swoją premierę w piątek 8 marca 2024 na Poznańskich Targach Książki. Główną oś kampanii stanowią wystawy ilustracji do książki „Mały Książę” wykonanych przez dzieci z Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, a także podopiecznych Fundacji Ogród Marzeń z Jarocina. Pieczę nad kampanią sprawuje Paulina Stochniałek, członkini zarządu Województwa Wielkopolskiego.

„To druga edycja kampanii, dlatego już po raz drugi pragniemy dodawać skrzydeł wyjątkowym osobom. – mówi Natalia Urbańska-Guss, wiceprezes zarządu Fundacji In_Spire – Bohaterami kampanii są bowiem dzieci z niepełnosprawnościami, których codzienność jest nieco inna niż nasza. W naszej akcji te dzieci stają się nauczycielami dla nas wszystkich, ponieważ in_spirują nas do przełamania własnych barier i odkrycia wrażliwości na sztukę. One pokazują, że ograniczenia u każdego z nas, takie jak brak pełnej sprawności, brak pewności siebie czy też przekonanie o braku talentu, są pozorne i istnieją tylko w naszej głowie”.

Wystawa ilustracji będzie liczyła w tym roku aż 68 prac. Wśród małych twórców znalazły się dzieci niewidome oraz niedowidzące ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, a także dzieci z różnego typu niepełnosprawnościami – podopieczni Fundacji Ogród Marzeń z Jarocina.Artyściprzygotowali prace plastyczne na podstawie książki “Mały Książę” autorstwa Antoniego de Saint-Exupéry’ego. „Wartości promowane przez tę książkę, takie jak dobro, przyjaźń, miłość, zrozumienie dla drugiego człowieka, są uniwersalne i trafiają nie tylko do dzieci, ale także do osób dorosłych – zauważa Iwona Kasprzak, prezes zarządu Fundacji In_Spire – Chcemy je szerzyć i przypominać o nich zarówno młodszym, jak i tym starszym”.  

Wystawa prac planowana jest w kilku odsłonach. Premiera kampanii odbędzie się w marcu podczas Poznańskich Targów Książki w dniach 8-10 marca, w pawilonie nr 7, na stoisku nr. 16. W piątek 8 marca o godzinie 11.00 planowany jest wernisaż wystawy z udziałem Pauliny Stochniałek, członkini zarządu Województwa Wielkopolskiego. Podopieczni Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach dodatkowo w piątek o godzinie 12:00 zaprezentują spektakl teatralny „Mały Książę” na scenie w pawilonie 7A. Spektakl oraz prace plastyczne zostały przygotowane pod opieką Pani Dagmary Szymkowiak. 

Kolejne odsłony wystawy planowane są w Galerii Posnania, w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica, a także podczas dziesięciu cyklicznych pikników miejskich „Poznań w formie”. Prace dzieci będzie można także podziwiać w ramach Galerii Przystankowej na ekranach reklamowych w wiatach na przystankach na terenie Miasta Poznania.  Projekt nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie wielu poznańskich firm – mecenasów Złotej, Srebrnej i Brązowej Róży, a także partnerów kampanii.

Kampania Wrażliwcy _kultura bez barier po raz pierwszy odbyła się w roku 2023. Rozpoczęła się na terenie miasta Poznań podczas Poznańskich Targów Książki, następnie została pokazana w Wielkopolsce na terenie powiatu jarocińskiego, gnieźnieńskiego, konińskiego oraz tureckiego. W jej ramach zrealizowano 14 wystaw 42 prac w pięciu lokalizacjach m.in. podczas Poznańskich Targów Książki, w Posnanii w Crystal Forum, a także w Teatrze w Gnieźnie. W roku 2023 kampania “Wrażliwcy _Kultura bez barier” została wyróżniona w konkursie “Działania Godne Uwagi”.  

O Fundacji In_Spire

Fundacja In_Spire jest fundacją założoną przez Grupę MTP. Celem Fundacji jest wspieranie ludzi oraz przedsiębiorstw w rozwoju, in_spirowanie do odkrywania nowych dróg i wiedzy. In_Spire dąży do tego, by każdy mógł odkryć swój talent i kreatywność, zyskać sprawczość i dostęp do edukacji.

Fundacja prowadzi działania nakierowane na rozwój przedsiębiorczości (mini-targi pracy, konferencje i warsztaty), działania o tematyce sportowej oraz wydarzenia kulturalne. Wśród pozostałych działań kulturalnych i społecznych Fundacji można wymienić m.in. wystawę plastyczną prac dzieci do wierszy Jana Twardowskiego na Poznańskich Targach Książki 2022, a także działania edukacyjne dla seniorów podczas targów Viva Seniorzy: warsztaty plastyczne „Zmalujmy to razem”, „Zdrowy talerz dla seniora”, „Prawnik da radę” oraz „Srebrne Lisy Internetu”. W ciągu 2 lat Fundacja zorganizowała także w ramach akcji „In_Spirujące Święta” wizyty ponad 500 dzieci i seniorów z Poznania i Wielkopolski na Poznańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Organizator kampanii

Fundacja In_Spire

Pieczę nad kampanią sprawuje Pani Paulina Stochniałek – Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego

Mecenasi wspierający kampanię “Wrażliwcy _kultura bez barier”

  • Mecenas Złotej Róży: Bizuu, Grupa Karlik, Galeria Posnania
  • Mecenasi Srebrnej Róży: Nickel Development, Port Lotniczy Poznań-Ławica, Toyota Bońkowscy, TU.Restaurant
  • Mecenasi Brązowej Róży: AK Nova, Constructa Plus, Fundacja Dom Książki, Konimpex-Invest, Molize.
  • Patroni kampanii: Grupa MTP, Poznańskie Targi Książki, City Marketing, wpoznaniu.pl

Wystawa w trakcie Poznańskich Targów Książki

  • Miejsce wystawy: pawilon 7, stoisko nr. 16.
  • Piątek 8 marca, godzina 11.00: wernisaż wystawy z udziałem dzieci z ośrodka w Owińskach oraz przedstawicieli dzieci z Fundacji Ogród Marzeń, a także pani Pauliny Stochniałek członkini zarządu Województwa Wielkopolskiego (miejsce pawilon 7, stoisko nr. 16)
  • Piątek, 8 marca godz. 12.00: spektakl teatralny “Mały Książę” w wykonaniu dzieci Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach (miejsce: pawilon 7A, scena A – scena główna)

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl