To pierwszy w Polsce podręcznik o historii kobiet. Powstał w Poznaniu. Będzie też muzeum

Takiej książki jeszcze nie było. Autorki podręcznika „Herstoria stosowana” chcą aby o kobiecych dokonaniach mówiło się głośno. Aktualnie dzieje kobiet w podręcznikach stanowią jedynie od 3 do 5 procent.

To właśnie w Poznaniu, dzięki współpracy ekspertek z Fundacji Muzeum Historii Kobiet, Fundacji im. Julii Woykowskiej oraz Stowarzyszeniu Wikimedia Polska, powstał podręcznik poświęcony historii kobiet. Jego autorkami są: Anna Kowalczyk, Katarzyna Dworaczyk, Iwona Chmura-Rutkowska, Edyta Głowacka-Sobiech, Paulina Kischke, Agata Kominiak, Anna Jankowiak, Agnieszka Jankowiak-Maik, Maria Weronika Kmoch.

„Herstoria stosowana” to element większego projektu

Wszystko zaczęło się od programu „Co wy o nich wiecie”, skierowanego do nauczycieli i nauczycielek. Po licznych warsztatach i spotkaniach przyszedł czas na książkę „Herstoria stosowana”. To podręcznik dla edukatorek i edukatorów, którzy chcieliby włączyć historię kobiet do prowadzonych przez siebie zajęć. Dzięki niemu osoby uczące będą wiedziały, w jaki sposób opowiadać o dziejach kobiet. Zdaniem autorek podręcznika w polskim systemie edukacji nie ma mowy o historii kobiet. Kobiety brały udział w tworzeniu historii będąc bohaterkami, działaczkami, naukowczyniami. Brały udział w wojnach i powstaniach. To, że dotychczas mało słyszało się na ten temat nie oznacza, że historii kobiet nie było. Podręcznik fundacji Muzeum Historii Kobiet ma wpłynąć na to, aby w polskich szkołach częściej i wyraźniej mówiono o herstorii.

– Celem programu „Co wy o nich wiecie” jest popularyzowanie herstorii, czyli pracy w obszarze pamięci o dokonaniach i losach kobiet, polegającej na odrywaniu i odzyskiwaniu doświadczeń osób, którym odmówiono własnego głosu. To także demaskowanie przyczyn i mechanizmów nieobecności kobiet w historii. Nieobecności zarówno w programach szkolnych, miejscach pamięci i praktykach edukacyjnych i polityce. To także proces budowania tożsamości, który stanowi fundament inkluzywnego społeczeństwa obywatelskiego – mówi Agnieszka Cybal-Michalska, dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych w Poznaniu.

W Poznaniu powstanie Muzeum Historii Kobiet

Podręcznik powstał aby pokazać kobiecą perspektywę. Również aby wiedzieć, jak mówić o historii kobiet i szerzyć świadomość młodych osób w tym temacie. Dzięki niemu, osoby edukujące młodzież będą swobodniej korzystać z zasobów archiwów do poszukiwania źródeł o dziejach kobiet. Okazuje się, że w niedalekiej przyszłości fundacji Muzeum Historii Kobiet uda się osiągnąć kolejny ważny cel.

– Od początku projektu wymienionych zostało 1300 e-maili. Kurs i współpraca z nauczycielami dały sens temu zadaniu. Projekt rozpoczął się w pandemii, trzy lata temu, kiedy jeszcze nie wiedziałyśmy, że będzie tak szeroki. Teraz okazuje się, o czym możemy już mówić, że w Poznaniu powstanie Muzeum Historii Kobiet w Polsce – mówi Anna Kowalczyk

W muzeum mają znaleźć się zarówno eksponaty jak i multimedia. Muzeum Historii Kobiet ma być obiektem łączącym wizję tradycyjnego muzeum z nowoczesnym instytutem. Ma to być miejsce spotkań, warsztatów i edukacji.

Czytaj także: Dzień kobiet z MPK. Rozdano półtora tysiąca tulipanów

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl