Wróci sprawa śmierci Ewy Tylman. Znaleźli mordercę?

30 października przed Sądem Okręgowym w Poznaniu rozpocznie się ponowny proces Adama Z., oskarżonego o zabójstwo Ewy Tylman. To już trzeci raz, kiedy poznański sąd będzie zajmował się tą sprawą.

Ewa Tylman zaginęła w listopadzie 2015 roku. Po kilku miesiącach, jej ciało zostało wyłowione z Warty. Ze względu na znaczny rozkład zwłok, biegli nie byli w stanie jednoznacznie określić przyczyny śmierci. Prokuratura oskarżyła Adama Z. o zepchnięcie Ewy Tylman ze skarpy 23 listopada 2015 roku. Następnie wrzucenie jej nieprzytomnej do wody. Zarzut zabójstwa z zamiarem ewentualnym grozi karą do 25 lat więzienia lub dożywociem.

Historia procesu

Pierwszy proces Adama Z. rozpoczął się w styczniu 2017 roku. W kwietniu 2019 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, że Adam Z. nie zabił Ewy Tylman. Uniewinnił go od zarzutu zabójstwa. Jednak w styczniu 2020 roku Sąd Apelacyjny w Poznaniu uchylił ten wyrok i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

Drugi proces ruszył w marcu 2021 roku. Prokuratura domagała się wówczas uznania Adama Z. za winnego i wymierzenia mu kary 15 lat pozbawienia wolności oraz nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Obrona wniosła o uniewinnienie oskarżonego.

W maju 2022 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu ponownie uniewinnił Adama Z. od zarzutu zabójstwa Ewy Tylman. Jednak prokuratura zaskarżyła ten wyrok, domagając się jego uchylenia i skierowania sprawy do ponownego rozpoznania.

W grudniu 2022 roku Sąd Apelacyjny w Poznaniu ponownie uchylił wyrok sądu okręgowego, skierowując sprawę do kolejnego rozpatrzenia przez sąd pierwszej instancji. 30 października br. proces Adama Z. rozpocznie się po raz trzeci.

Czytaj też: Z Poznania do Pragi 4 razy dziennie. Wiemy, od kiedy

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl