Nowy wojenny wagon tramwajowy w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Poznańskie linie turystyczne wzbogaciły się o nowy unikatowy skład wagonów KSW. To dzięki współpracy MPK Poznań i MPK S.A. w Krakowie. Przedstawiamy zdjęcia z premierowego wyjazdu. 

Nowy nabytek Poznania

Skrót KSW oznacza Kriegs-Straßenbahn-Wagen – „wojenny wagon tramwajowy”. W czasie II wojny światowej wagony silnikowe KSW były produkowane w fabryce Waggonfabrik Fuchs w Heidelbergu (stąd poznańskie oznaczenie H), a doczepne – w zakładzie Uerdingen w Krefeld.

KSW podczas premierowego wyjazdu z ul. Gajowej / Fot. Y. Hnatiuk

To efekt rozpoczętej w ubiegłym roku współpracy krakowskiego przewoźnika i MPK w Poznaniu. Spółki zdecydowały wymieniać się na okres wakacyjny swoimi pojazdami. W ubiegłym roku po Krakowie kursował poznański 102N, czyli „kanciak”, natomiast do Poznania przyjechał 4N1. W tym roku do Krakowa pojechał „sanocki” wagon ND, a my będziemy mogli wozić pasażerów wagonem doczepnym KSW. Premierowy kurs odbędzie się na linii 0 w Noc Muzeów, w której trakcie przypominamy o obchodzonym w tym roku 125-leciu tramwajów elektrycznych w Poznaniu – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań.

Unikaty MPK Poznań

W ubiegłym roku do kolekcji taboru historycznego MPK Poznań dołączył dwukierunkowy tramwaj KSW Heidelberg. Trafił do Poznania w 1944 roku. W latach 60. przeszedł remont połączony z przebudową na jednokierunkowy i w takim stanie kursował do roku 1972. Wtedy został wycofany z ruchu liniowego i przekształcony w wagon gospodarczy. Na początku lat 90. XX wieku całkowicie zakończono jego eksploatację. 

Dzięki staraniom Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych oraz wspieraniu tej inicjatywy przez ówczesną dyrekcję MPK Poznań ten unikatowy po uniknął kasacji, a w ubiegłym roku udało się przywrócić mu dawny blask i przywrócić do ruchu.

Wymiana rarytasami

W tym sezonie wagon H z numerem 158 będzie kursował po Poznaniu z wagonem doczepnym, będącym własnością MPK S.A. w Krakowie. Pojazd wyprodukowali dla austriackiego Graza, a po zakończeniu eksploatacji trafił do muzeum w Mariazell, który zaoferował go krakowskiemu przewoźnikowi. 

Spośród wyprodukowanych w czasie II wojny światowej tramwajów do dziś zachowało się zaledwie kilkanaście czynnych pojazdów KSW stanowiąc cenne okazy zbiorów muzealnych – mówi Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK S.A. w Krakowie – Dzięki współpracy przewoźników w tym sezonie linii turystycznych w Poznaniu będzie można zobaczyć, a nawet wybrać się na przejażdżkę unikalnym składem wagonów KSW. 

MPK Poznań podzieliło się z Krakowem wagonem ND, który doprowadzili do stanu fabrycznego. Jest to jedyny w Polsce wagon ND produkcji sanockiej fabryki, które również były pierwszymi generacji N, dostarczonych do Poznania w 1951 roku. W tym roku pojawi się on na wycieczce Krakowskiej Linii Muzealnej.

Dzięki wpisaniu go do rejestru zabytków ruchomych możliwe było przywrócenie wszystkich elementów wyposażenia zgodnych z początkiem eksploatacji. 

Czytaj też: Tramwaj elektryczny ma już… 125 lat.

Eugeniusz Hnatiuk
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl