Wnuczka Marii Skłodowskiej-Curie odebrała dla niej honorowy dyplom po 100 latach

Wnuczka Marii Skłodowskiej-Curie, prof. Hélène Langevin-Joliot, odebrała dyplom doktora honorowego, przyznany 100 lat temu odkrywczyni polonu i radu przez ówczesny Uniwersytet Poznański.

O tym, że taki dyplom został nadany przez ówczesnego rektora poznańskiej było to wiedzą powszechną. Ale to, że nigdy przez noblistkę nie został odebrany o tym fakcie naukowcy z Wydziału Chemii UAM dowiedzieli się przypadkiem. I wpadli na pomysł, by w końcu go wręczyć.

Władze uczelni postanowiły, że przekażą go na ręce wnuczki Marii Skłodowskiej-Curie, prof. Hélène Langevin-Joliot.

– Dziś możemy śmiało powiedzieć, że wyprzedzała swoją epokę – mówiła o Marii Skłodowskiej-Curie rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska. – Była ikoną czasu emancypantek. Torowała drogę do sukcesu dla wielu kobiet, bo w ówczesnym świecie nie było im łatwo – dodała. Jak podkreślała rektorka, życie Marii Skłodowskiej-Curie jest przykładem tego, że nawet w trudnych czasach, dzięki samozaparciu, pracowitości i oddaniu, osiągnąć można bardzo wiele, a jej doświadczenie uczy nas, jak walczyć z przeciwnościami losu. – Cieszę się, że nasz Uniwersytet, już na samym początku jego funkcjonowania, przyznał tak wybitnej postaci swoją najwyższą godność i docenił jej działalność. Mam nadzieję, że postawa Marii Skłodowskiej-Curie będzie wzorem postępowania dla wielu współczesnych fizyków, chemików i innych badaczy – mówiła prof. Bogumiła Kaniewska.

– Jestem wzruszona tą ceremonią i tym wszystkim co tutaj usłyszałam na temat Marii, na temat tej długiej historii oraz licznych zadań jakie ona miała. Powiedziano, że była to osoba niezwykle skromna. I to prawda być może, ale także była osobą bardzo świadomą, była osobą, dla której niezwykle ważne było to, by szanować innych. I być może właśnie także w tym wyrażała się jej skromność – mówiła prof. Hélène Langevin-Joliot. – Owszem, musiała zmierzyć się z licznymi trudnościami, ale zawsze, mimo tego, że była naukowczynią, zawsze była bardzo oddaną matką i zawsze pamiętała o swojej rodzinie, którą stawiała bardzo wysoko – dodała wnuczka Marii Skłodowskiej-Curie.

Senat uczelni przyznał doktorat honoris causa Marii Skłodowskiej-Curie w 1922 roku, jednak ta nigdy go nie odebrała. Według wspomnień ówczesnego dziekana Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego, profesora Adama Wrzoska, dyplom nie został wydrukowany, nie doszło także do uroczystej promocji.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl