Wielka inwestycja Lecha Poznań. Centrum Badawczo-Rozwojowe we Wronkach kosztowało 55 mln złotych

Sale konferencyjne, siłownia, strefa relaksu i odpoczynku, a nawet boisko na dachu. Młodzi zawodnicy Lecha Poznań będą uczyli się w zupełnie nowej akademii. Kosztowała 55 milionów złotych, a budowa trwała dwa lata.

SZKOLENIE JUNIORÓW

Budowa trwała ponad dwa lata. Dziś zarząd klubu uroczyście otworzył nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe Lecha Poznań. Budowa kosztowała 55 milionów złotych. Zawodnicy będą się tutaj szkolili piłkarsko oraz zdobywali wiedzę, jak w normalnej szkole. Znajduje się tam wiele sal lekcyjnych i konferencyjnych, a każda nazwana jest na cześć wychowanków Kolejorza.

Sama bryła głównego budynku Centrum Badawczo-Rozwojowego ma nawiązywać do lechowej identyfikacji i historii, czyli kolejarskiego rodowodu. Stąd łatwo dostrzec, że budowla przypomina kształtem lokomotywę z wagonami. A w środku mamy mocne nawiązania do wychowanków. Zresztą na oficjalnym otwarciu gościli Marcin Kamiński oraz Kamil Jóźwiak, a także ci, którzy są w tej chwili w pierwszej drużynie prowadzonej przez Johna van den Broma.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że pod względem szkolenia młodzieży w kraju Kolejorz stanowi awangardę. – Mamy najlepszą Akademię, zatrudniamy najlepszych trenerów do pracy z młodymi zawodnikami oraz najlepszych skautów młodzieżowych. Pod względem szkolenia jesteśmy najlepsi w Polsce. Wiemy jednak doskonale, że do odpowiedniego rozwoju potrzebna jest również nowoczesna infrastruktura i taką właśnie stworzyliśmy. To może nam dać przewagę konkurencyjną na lata. Zyskamy na tym oczywiście nie tylko my, ale też wszystkie kadry biało-czerwonych, które są regularnie zasilane przez piłkarzy juniorskich oraz seniorskich ekip Kolejorza – mówi prezes i właściciel Lecha, Piotr Rutkowski.

W budynku głównym są pomieszczenia dla trenerów, kadry zarządzającej oraz dedykowane wypoczynkowi zawodników. Zaplanowano również salę do treningu funkcjonalnego, zaplecze medyczne, szatnie oraz pełne zaplecze organizacyjno-socjalne niezbędne do zagwarantowania najwyższych standardów szkolenia, a także osiemdziesiąt miejsc noclegowych. Znajdują się tutaj również sale wykładowe, bo od września Lech ma swoją szkołę. To  Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Piłkarze z trzech grup młodzieżowych oraz drugoligowych rezerw mają na miejscu edukację.

Obok głównego budynku za jedną z bramek stoi natomiast niezwykle nowoczesny symulator piłkarski – skills.lab. To rozwiązanie unikatowe w naszej części Europy. Identyczne posiada m.in. Bayern Monachium. To najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany system wspierający proces treningowy zawodników. To kilkaset zautomatyzowanych programów treningowych ukierunkowanych na rozwój umiejętności technicznych, koordynacji ruchowej, szybkości podejmowania decyzji, techniki podań oraz strzałów.

PRZESTRZENIE ROZWOJU

W nowym centrum szkoleniowym młodzi zawodnicy mają również do dyspozycji siłownię. Obok niej znajduje się również przestrzeń, w której pracować będą fizjoterapeuci. Na górze wychowankowie będą mieli swoje pokoje. Jest tam również wiele przestrzeni wspólnych, gdzie juniorzy będą mogli spotykać się ze starszymi, doświadczonymi zawodnikami.

ODPOCZYNEK I ZABAWA

Młodzi piłkarze przybywają do Akademii Lecha z całej Polski. Dlatego też wystrój budynku bogaty jest w mapy Poznania. Dzięki temu wychowankowie będą mogli od początku swojego pobytu w stolicy Wielkopolski, poznawać miasto. Na dachu znajduje się również małe boisko do gry w piłkę halową, a obok przestrzeń do odpoczynku i relaksu.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl