Włamania na Facebook’a i wyłudzenia

Policja ostrzega przed przestępcą, który włamuje się na konta facebook’owe Wielkopolan. Wyłudza w ten sposób pieniądze.

Metoda przestępców jest prosta. Włamują się na konto danego użytkownika na portalu społecznościowym Facebook a następnie do jego znajomych rozsyłają prośby o pilne pożyczenie kilkuset złotych. Do przelewu wykorzystują przelewy Dotpay, czyli system internetowych płatności, który pozwala przekazać pieniądze natychmiast – bez oczekiwania kilka dni na zaksięgowanie. Taki przelew trudno też cofnąć, bo wiele banków nie podpisało umów z serwisem – relacjonuje policja

Oszuści prosząc o szybką pożyczkę tłumaczą zwykle pilnymi zakupami, tym, że nie mogą zalogować się na swoje konto (bo np. zapomnieli hasła), bądź ich bank nie obsługuje przelewów Dotpay. Obiecują oddać pieniądze następnego dnia z nawiązką (za przysługę). Jednak po dokonaniu przelewu kontakt się urywa, a poszkodowani tracą oszczędności.

W taki sposób został oszukany mieszkaniec Gniezna. Mężczyzna otrzymał wiadomość, którą wysłał oszust w imieniu jego 23-letniej kuzynki, po włamaniu się na jej konto Facebook z prośbą o pilne wykonanie przelewu pieniędzy w kwocie 1 400 złotych, w związku z odbiorem pilnej przesyłki. Pokrzywdzony przelał pieniądze na wskazane konto. Obecnie sprawą zajmują się policjanci zajmującymi się przestępstwami gospodarczymi.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl