Wiśnie, róże i krzewy kocimiętki. Na Łazarzu będzie więcej zieleni

Nowe rośliny i drzewa pojawią przy ulicy Kanałowej na Łazarzu. W tym celu ZDM odbrukuje 250 metrów kwadratowych chodników.

Zieleń w mieście pełni bardzo ważną rolę – poprawia mikroklimat ulic, pomaga w retencji wody i oczyszcza powietrze. Szczególnie w obliczu zmian klimatu tak istotne jest sadzenie drzew i roślin w śródmiejskich dzielnicach. Jednak nie zawsze budynki i podziemna infrastruktura pozwalają na nowe nasadzenia. Właśnie dlatego Zarząd Dróg Miejskich odbrukuje 250 metrów kwadratowych chodników przy ulicy Kanałowej.

Prace rozpoczną się na przełomie września i października. W planach jest posadzenie między innymi wiśni piłkowanej i świdośliw Lamarcka. Nie zabraknie kwitnącej zieleni niskiej – łącznie ponad 550 szt. roślin wieloletnich: krzewów róż, budlei, kocimiętki i ozdobnych traw oraz ponadto 700 szt. hiacyntów. Planowany termin zakończenia prac to koniec listopada.

Zazielenienie Łazarza trwa już od kilku lat, a pomaga w nim lokalna rada osiedla. Najpierw wskazywane są i omawiane z radnymi przyszłe lokalizacje nowych roślin, a kolejne kroki podejmuje ZDM.

Drzewa, krzewy, kwitnące byliny cieszą dziś oczy mieszkańców ulic: Załęże, Białej, Niecałej, Małeckiego, Limanowskiego, Niegolewskich i Stablewskiego – podkreśla Agnieszka Szulc, naczelnik Wydziału Terenów Zieleni ZDM. – To nie koniec naszych działań. W tym roku posadzimy rośliny na ul. Kanałowej.

W planach są także kolejne odbruki. Zieleń ma się pojawić także na ul. Karwowskiego, Stablewskiego (na odcinku od ul. Lodowej do ul. Głogowskiej) i Wyspiańskiego (na odcinku od Głogowskiej do ul. Matejki).

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl