Pomachaj kierowcy, by bezpieczniej przejść przez przejście dla pieszych

„Pomachaj kierowcy” to akcja wielkopolskich policjantów, by zwrócić uwagę na relację pieszy-kierowca. W każdy poniedziałek funkcjonariusze będą stać w rejonie najczęściej uczęszczanych przejść dla pieszych, zwłaszcza w rejonie szkół.

W rejonie przejść dla pieszych często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Zdarza się, że kierowcy nie dostrzegają pieszych znajdujących się w tak zwanym „martwym polu”. Problem szczególnie dotyczy ciężarówek. Akcję „Pomachaj kierowcy” organizują policjanci z całej Wielkopolski. Namawiają do tego, by kierujący pojazdami nawiązywali z pieszymi kontakt wzrokowy. Także pomachanie ręką może wpłynąć na bezpieczne przejście.

Funkcjonariusze będą stać w rejonie najczęściej uczęszczanych przejść dla pieszych, zwłaszcza w rejonie szkół. Policjanci zachęcą przechodzących przez pasy, przede wszystkim dzieci do pomachania kierowcy, nawiązania z nim kontaktu wzrokowego. Następnie wspólnie przejdą przez jezdnię.

Apelujemy do kierowców o przyłączenie się do akcji. Nawiązanie kontaktu wzrokowego i pomachanie do pieszego, który znajduje się w rejonie przejścia dla pieszych. Gest ten może spowodować, że niechroniony uczestnik ruchu drogowego upewni się wówczas, że jest widoczny dla kierowcy i w bezpieczny sposób przekroczy jezdnię – podkreślają policjanci. 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl