Wirtualny monitor w telefonie

Na stu przystankach tramwajowych i autobusowych, gdzie nie ma zainstalowanych tablic z informacją pasażerską, można za pomocą smartfona sprawdzić rzeczywisty rozkład jazdy.

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu rozpoczął pilotaż nowego rozwiązania z wykorzystaniem funkcji NFC. Pozwala ona podróżującym komunikacją miejską sprawdzenie, za ile minut na przystanek przyjedzie najbliższy tramwaj.

Aby móc sprawdzić rozkład potrzebny jest do tego smartfon z funkcją NFC (Near Field Communication) i dostęp do internetu. Wystarczy włączyć transmisję danych w telefonie oraz funkcję NFC, a następnie zbliżyć go do naklejki z chipem NFC. W przypadku telefonów z systemem Android nie jest konieczne instalowanie żadnych dodatkowych aplikacji. Posiadacze iPhonów 7 i 8 będą musieli pobrać jedną z dedykowanych aplikacji (np. T4T NFC Reader).

– Zastosowane przez nas rozwiązanie oparte o NFC jest proste w obsłudze, bezpieczne, a jednocześnie stanowi promil kosztu nowej tablicy TIP — podkreśla Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora ZTM ds. technicznych. – Chcemy sprawdzić, czy nasi pasażerowie będą chętnie korzystać z tego rozwiązania, dlatego wprowadzamy je pilotażowo. Jeśli uzyska pozytywne opinie rozważymy, czy zastosować je także na innych przystankach.

Test będzie przeprowadzany na przystankach wyposażonych w wiaty z gablotami na obszarze Naramowic, Winograd, w centrum miasta, a także na przystankach tramwajowych na odcinkach, gdzie obecnie nie ma tablic TIP (rejon ronda Śródka, ronda Rataje i Dolnego Tarasu Rataj).

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl