Wiemy gdzie będzie nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Nowoczesny budynek stanie na wzgórzu św. Wojciecha. Konkurs na projekt budynku powinien być rozstrzygnięty jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 150 mln zł.

Jak podaje portal poznan.pl  – ostateczną lokalizację dla nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego – Wzgórze św. Wojciecha – wskazał Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.  Jest to należąca do miasta działka, położona pomiędzy Przedszkolem nr 29 a terenem Starej Rzeźni, w pobliżu pomnika Armii Poznań. Historycznie znajduje się wewnątrz XIX- wiecznego pierścienia fortyfikacyjnego, w odległości ok. 1 km od Starego Rynku, na szlaku do Parku Cytadela.

Budynek, który tam stanie, będzie miał powierzchnię 10 tys. m.kw,  z czego niemal jedna trzecia będzie przeznaczona na stałą wystawę. Zespół specjalistów pracuje nad nią już od 2016 roku, konsultantami są historycy UAM.

Wystawa stała będzie przedstawiać historię Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, jego przyczyny i uwarunkowania a następnie skutki i formy pamięci. Wystawa przybliży historię powstania nie tylko w aspekcie militarnym. Ekspozycja będzie opowiadać również o postawach obywatelskich i dojrzałości myśli politycznej oraz skuteczności dyplomatycznej. Ukazany też zostanie wpływ zrywu Wielkopolan na odzyskanie przez Polskę niepodległości, zaprezentowane będą formy pamięci o powstaniu i losy jego uczestników.

Na pozostałych 60 proc. powierzchni budynku znajdą się sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, sklepik i kawiarnia.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości jest gotowe do ogłoszenia konkursu na projekt architektoniczny nowej siedziby. Rozstrzygnięcie możliwe jest już w grudniu tego roku.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl