Wielkopolskie samorządy z laurami w konkursie

Gmina Pleszew, powiat poznański i powiat wrzesiński nagrodzone w tegorocznym konkursie samorządów. W sumie wyróżniono 18 projektów z całej Polski.

Konkurs Innowacyjny Samorząd 

W konkursie co roku wyróżnia się miasta, gminy, powiaty i województw za innowacyjne projekty. W tym roku zgłaszano projekty związane z rozwojem e-usług oraz inteligentnych rozwiązań w zarządzaniu infrastrukturą miejską. Były również nowatorskie pomysły w obszarze edukacji, ochrony środowiska oraz usług społecznych. 

W tym roku do konkursu zgłoszono w sumie 244 projekty. Najwięcej, bo aż 73 wpłynęło w kategorii gmin miejskich. Gminy wiejskie złożyły 53 projekty, gminy miejsko-wiejskie – 41, duże miasta – 36, powiaty – 27, województwa – 14.

Wielkopolanie poszli po laury

W konkursie samorządów gmin miejsko-wiejskich złoto zgarnęła gmina Pleszew za pierwsze w Polsce miasto 15-minutowe. Wielkopolska gmina jako pierwsza rozpoczęła wdrażanie idei miasta 15 minut. Miasta, w którym w ciągu maksymalnie kwadransa można dostać się do najważniejszych punktów w mieście. Drugie i trzecie miejsce zajęły gminy Grodziska Mazowieckiego i Kępica odpowiednio. Wyróżnienia dostały m.i. gminy Śmigiel oraz Września. 

W konkursie wśród dużych miast Poznań dostał wyróżnienie, a czołowe miejsca zajęły miasta Gdańsk, Lublin i Wrocław. Wśród gmin wiejskich nagrody dostały gminy Łubniany, Starograd Gdański oraz Michałowice, a wielkopolskie Rokietnica, Czerwonak oraz Przemęt zostały wyróżnione. 

Wśród powiatów Poznań dotał złoty medal za projekt Aromatorium. Jest to Biblioteka Zapachów w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, prowadzonym przez powiat poznański. Jest to nie tylko pierwszy w Polsce, ale również pierwszy w Europie projekt przeznaczony dla zajęć dzieci z dysfunkcjami wzroku. Srebrny medal dostał również powiat poznański za nowatorskie narzędzia do nauki podpisu dla niewidomych, metodyka i metodologia nauczania w SOSW dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. III miejsce dla powiatu wrzesińskiego za budowę Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach

Jeśli chodzi o wojewódzkie projekty, to I miejsce zajęło województwo kujawsko-pomorskie za Kujawsko-Pomorską e-Szkoła dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. II miejsce przypadło województwu małopolskiemu za projekt Hurtownia Danych, Business Intelligence, Otwarte Dane. III miejsce zajęło województwo zachodniopomorskie za Regionalne Pogotowie Kryzysowe. 

Źródło: PAP.

Czytaj także: Skarbnicy samorządów polskich w Poznaniu: „Straciliśmy 30 mld złotych”.

Eugeniusz Hnatiuk
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl