Wielkopolska: Wiemy kto w przyszłym roku zagra na festiwalu w Jarocinie

Stali bywalcy Jarocin Festiwalu mogą już zacierać ręce i planować urlopy. Renata Przemyk, Nosowska, Closterkeller, Proletaryat, The Bullseyes, WaluśKraksaKryzys i Anieli to pierwsi artyści, którzy zagrają na boiskach przy ul. Maratońskiej w Jarocinie.

Nadchodząca edycja festiwalu to trzy dni z czołówką polskiej muzyki gitarowej i wydarzeniami specjalnymi. Całość tradycyjnie już poprzedzi konkurs dla debiutantów – Jarocińskie Rytmy Młodych (13 lipca). Pierwsze wieści z kultowego festiwalu z pewnością przypadną do gustu miłośnikom mocnego grania z całej Polski. 

Na przyszłorocznym Jarocin Festiwal zagra m.in. świętująca niedawno 30lecie pracy artystycznej niepokorna Renata Przemyk. Rockowe brzmienie, poruszające teksty, elementy etniczne, a także biały śpiew, a to wszystko okraszone dużą dozą ironii i dystansu. Wokalistka ma na koncie kilkanaście albumów solowych. Kolejnym mocnym żeńskim punktem line-upu jest Katarzyna Nosowska, która musi wynajmować sporych rozmiarów magazyn, by pomieścić wszystkie statuetki i dyplomy dla najlepszej wokalistki i autorki tekstów. Chętnie eksploruje też sfery spoza świata muzycznego, w tym bardzo aktywnie działa na Instagramie i pisze książki. 

Do pogo porwie legenda polskiej sceny rockowej – grupa Proletaryat. Zespół od początku porusza się w estetyce crossover, łącząc punk, hardcore i metal. Charakterystyczne brzmienie z mocnymi, zaangażowanymi tekstami sprawia, że fascynacja zespołem od lat nie ustaje. Premiera nowego albumu jest zaplanowana na wiosnę 2023 roku. W Jarocinie zagra też czołowy przedstawiciel nurtu tzw. klimatycznego rocka, czyli Closterkeller z Anją Orthodox na czele. Od czasów debiutu muzyka grupy przeszła ewolucję od zimno falowych brzmień, przez flirt z ciężkim metalem, aż do psychodelicznego, nieco zakręconego pop-rocka. A cała ta muzyczna budowla dumnie stoi na potężnym, gotyckim fundamencie. 

WaluśKraksaKryzys to gitarowe objawienie 2019 roku i laureat Jarocińskich Rytmów Młodych z 2020 roku. Jego muzyka jest mieszanką nośnych riffów, elektroniki i słodko-gorzkich obserwacji związanych z codziennością (rówieśników) Walusia. Artysta sam o sobie mówi, że jest prostym w obsłudze chłopakiem, a pytany o teksty bezradnie rozkłada ręce i ze śmiechem odpowiada: „Są tak dosłowne, że nie wiem, co jeszcze mógłbym powiedzieć… Moja muzyka to poezja śpiewana na petardzie”. 

The Bullseyes, laureat Jarocińskich Rytmów Młodych z 2022 roku, podczas festiwalu zaprezentuje rockowy, multimedialny show. Twórczość duetu docenili dziennikarze muzyczni, a Jarek Szubrycht z „Gazety Wyborczej” podkreślił, że The Bullseyes to obecnie jedyny polski zespół parający się klasycznie pojmowanym rockiem. W Jarocinie zagra też debiutujący w 2022 roku duet Anieli. Grupętworzą muzycy, których piosenki od lat śpiewa cała Polska. Wokalistka Joanna Prykowska to niezwykły głos Firebirds. Z kolei Paweł Krawczyk napisał muzykę na większość płyt zespołu Hey. Jako Anieli otwierają nowy rozdział swoich muzycznych życiorysów. 

Więcej informacji na www.jarocinfestiwal.pl

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl