Według kalendarza liturgicznego Wielki post rozpocznie się 14 lutego. W tym roku Środa Popielcowa rozpoczynająca post, przypada w Walentynki. Potrwa on przez 43 dni, aż do Wielkiego Czwartku.
Wielki Post to czas przygotowujący chrześcijan do najważniejszych w roku liturgicznym – Świąt Wielkanocnych. Rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa przez 43 dni, do 28 marca. To czas przygotowań przed Wielkanocą.
Środa Popielcowa i Walentynki
W tym roku jego rozpoczęcie pokrywa się z Walentynkami. Czy będzie to przeszkodą dla chcących spędzić w spokoju Środę Popielcową katolików? Zdaniem księdza Radka Rakowskiego z Parafia pw. Imienia Jezus, te kwestię każdy wierzący musi rozstrzygnąć już samodzielnie.
– Święty Walenty jest święty, więc walentynki są jakąś pobożnością. Każdy musi wybrać czy świętuje walentynki czy Środę Popielcową – odpowiedział ksiądz Radek Rakowski
Wyjątkowe znaczenie liczby 40
Wielki Post to czas wyjątkowy dla katolików. Czas przybliżenia się do wiary i nawrócenia ale również pokuty. Rozpoczyna się co roku 40 dni przed Niedzielą Zmartwychwstania, jednak jest świętem ruchomym. 40 dni to okres, który ma skłonić wierzących do namysłu. Liczba ta nawiązuje również do czterdziestu dni spędzonych przez Jezusa na pustyni. Jednak to nie wszystko. Na wyjątkowość tej liczy wpływają również inne biblijne powiązania. Pierwszym z nich jest okres czterdziestu dni potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noe. Kolejnym ważnym wydarzeniem nawiązującym do liczby 40, było czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku Ziemi Obiecanej. Również Mojżesz spędził czterdzieści dni Górze Synaj, gdzie otrzymał od Jahwe Tablice Prawa.
Wszystkie niedziele poprzedzające wielkanocny czas mają swoje tradycyjne nazwy. Pierwsza to Niedziela Wstępna. Ostatnia, czyli szósta z kolei nazywana jest niedzielą Męki Pańskiej czyli Niedzielą Palmową. Ta ostatnia rozpoczyna Wielki Tydzień, w trakcie którego przypada Wielki Czwartek i Wielki Piątek oraz Wielka Sobota. Niedziela Palmowa to upamiętnienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy na osiołku. Nazwa bezpośrednio powiązana jest z trzymanymi przez wiwatujących ludzi palemkami, którzy wykrzykiwali radośnie „Hosanna”, słowo oznaczające uwielbienie.
czytaj także: