Wydarzenia związane z jubileuszem 125-lecia tramwaju elektrycznego w mieście i dniem św. Katarzyny odbędą się w najbliższą niedzielę, 26 listopada. Jednym z wydarzeń będzie parada tramwajów.
– W ramach obchodów w dniu 26 listopada przewidujemy m.in. paradę tramwajów i prezentację historycznego taboru MPK Poznań, „naukę jazdy” tramwajem i autobusem miejskim, wycieczki do Centrali Nadzoru Ruchu – wymienia Krzysztof Dostatni. I dodaje: – Zaplanowaliśmy wystawy, pokazy, a wspólnie z organizatorem publicznego transportu zbiorowego także okolicznościową kartę PEKA na okaziciela, na której znajdzie się obraz tramwaju typu I, uwieczniony niegdyś na pocztówce, która obecnie znajduje się w zbiorach Pana Sławomira Olejniczaka.
– Dzisiaj chyba nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania Poznania bez sieci połączeń tramwajowych. Stanowi ona kręgosłup transportowy miasta. Pomimo upływu lat tramwaj ciągle jest cenionym środkiem podróżowania, a wraz z rozwojem aglomeracji zwiększają się w tym zakresie potrzeby mieszkańców i mieszkanek – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dlatego jestem przekonany, że jubileusz 125-lecia funkcjonowania tramwaju elektrycznego to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla przewoźnika, czyli MPK Poznań, ale także dla całej społeczności i bardzo się cieszę, że będziemy mogli obchodzić go razem
Jubileusz 125 lat tramwaju elektrycznego – program wydarzeń w dniu 26 listopada 2023
Parada tramwajów rozpocznie się o godz. 11.00. Tramwaje m.in.: typu I z wagonem doczepnym WD, KSW+ND, N+ND, Konstal 102N i 102Na, Duwag GT6, GT8 i GT8ZR pojadą trasą: Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Roosevelta – rondo Kaponiera – Święty Marcin – Podgórna – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – 28 Czerwca 1956 roku – Pamiątkowa – Zajezdnia Madalińskiego.
Prezentacja taboru na Madalinie. Od godz. 12.00 na terenie zajezdni przy ul. Madalińskiego będzie można obejrzeć historyczne tramwaje, które wcześniej wezmą udział w paradzie oraz zabytkowe samochody z kolekcji Automobilklubu Wielkopolski. Zostanie tu utworzone stoisko Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych, będzie można zobaczyć również modele z klocków Lego Mateusza Wawrowskiego oraz obrazy Michała Wędziny.
Nauka jazdy tramwajem odbędzie się na terenie zajezdni przy ul. Głogowskiej 131/133. Kursy będą realizowane Moderusem Beta w godzinach 11.00-17.00. Każda „lekcja” potrwa ok. 10 minut. Aby wziąć udział w zajęciach należy się najpierw zarejestrować. Będzie to można zrobić od środy, 22 listopada br., poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie KMPS – początek zapisów o godzinie 12.00 (otrzymane potwierdzenie należy okazać instruktorowi przy wejściu do tramwaju).
Na terenie zajezdni Głogowska w godzinach 12.00-16.00 będzie można zwiedzić Izbę Pamięci i Tradycji MPK Poznań oraz wziąć udział w warsztatach tworzenia obrazów z korali. Przy współpracy z CraftyModels zorganizowana zostanie wystawa drewnianych modeli tramwajów, swoje grafiki przedstawi SiXi Artystka. Będzie również możliwość zwiedzenia Centrali Nadzoru Ruchu (wejścia co ok. 20 minut) – aby wziąć udział w wycieczce należy się najpierw zarejestrować. Będzie to można zrobić od środy, 22 listopada, poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie KMPS – początek zapisów o godzinie 12.00 (otrzymane potwierdzenie należy okazać przy wejściu).
Nauka jazdy autobusem szkoleniowym odbędzie się na parkingu przy Galerii Panorama, znajdującej się przy ul. Góreckiej 30 (w godzinach 11.00-17.00). Aby wziąć udział w zajęciach należy posiadać prawo jazdy kat. B oraz zarejestrować się. Będzie to można zrobić od środy, 22 listopada, poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie KMPS – początek zapisów o godzinie 12.00 (otrzymane potwierdzenie należy okazać instruktorowi przy wejściu do autobusu).
Przy Galerii Panorama zorganizowana zostanie również prezentacja autobusów: będzie można obejrzeć m.in. Jelcza 043 („ogórka”) z przyczepą oraz pojazdy Mercus, Mercedes-Benz Conecto, Solaris Urbino 12 hydrogen.