Polscy biskupi otrzymali prezent. To talerz, z którego nie da się jeść

Konferencja Episkopatu Polski, której przewodniczy metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, otrzymała nietypowy prezent. To czarny talerz, z białymi kolcami skierowanymi w stronę jedzącego. „Nie da się z niego jeść” – wyjaśnia Tośka Szewczyk w liście do hierarchów.

W ubiegłym tygodniu do wszystkich członków Konferencji Episkopatu Polski (KEP) trafił list od Tośki Szewczyk, kobiety, która doświadczyła przemocy seksualnej ze strony duchownego. Jest ona autorką książki „Nie umarłam. Od krzywdy do wolności”.

Dodatkowo na rozpoczęte obrady KEP na Jasnej Górze jeden z biskupów przywiózł „talerz skrzywdzonych” zaprojektowany przez Tomasza Biłkę OP. Inicjatywa ta zrodziła się w kręgu słuchaczek i słuchaczy internetowego programu „Reportaż z wycinków świata” Moniki Białkowskiej, dziennikarki poznańskiego „Przewodnika Katolickiego”. To reakcja na wydarzenia z sesji plenarnych KEP w marcu i czerwcu 2023 r. Listy i talerz dotarły do biskupów tuż przed rozpoczęciem ich dorocznych rekolekcji.

Talerz skrzywdzonych dla polskich biskupów

W marcu polscy biskupi, w odpowiedzi na reportaż „Bielmo” Marcina Gutowskiego w TVN24, opublikowali oświadczenie podkreślające „wielkość Jana Pawła II”. Jak zauważyła Szewczyk, w ówczesnych komunikatach zabrakło zwrócenia się w stronę skrzywdzonych.

Marcowe posiedzenie KEP zakończyło się obietnicą utworzenia komisji, która miała zbadać przypadki wykorzystania seksualnego w polskim Kościele od 1945 r. Pierwsze informacje na temat prac nad powołaniem komisji miały pojawić się podczas czerwcowej sesji plenarnej. Trzy miesiące później temat komisji nie znalazł się jednak w porządku obrad KEP.

Tym, co wtedy zaskakiwało skrzywdzonych, były innego rodzaju komunikaty, m.in. pięć postów na oficjalnym facebookowym profilu KEP dotyczących Mikołaja Kopernika.

Aby zwrócić uwagę biskupów na ich milczenie na temat komisji historycznej, w kręgu słuchaczy „Reportażu z wycinków świata” zrodził się pomysł wręczenia KEP symbolicznego „talerza skrzywdzonych”. Projekt talerza przygotował zaprzyjaźniony duszpasterz, malarz i grafik, dominikanin Tomasz Biłka. Talerz został wykonany przez Annę Bogdanowicz i Zuzannę Surmę z pracowni „Bosu”.

Zobacz też: Prof. Tomasz Polak: „Karol Wojtyła nie odbiegał od większości biskupów”

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl