Wieje już silny wiatr. Będzie tylko gorzej

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami mogącymi powodować podtopienia. Może być bardzo groźnie – ostrzegają Łowcy Burz.

Od samego rana portale zajmujące się pogodą biją na alarm. Polskę czeka bardzo niespokojne popołudnie i wieczór. Niestety tym razem i Poznań znaleźć się ma na trasie najsilniejszych nawałnic.

Portal lowcyburz.pl ostrzega przed burzami, które w południowej Wielkopolsce mogą wystąpić w niedziele już między godz. 13 a 14. Później kolejne burze mają rozwijać się w kierunku północnym, a więc zmierzać będą w stronę Poznania.

– Co jednak ważne, w przypadku zbyt niskiej wilgotności i nie wystarczająco wyraźnej zbieżności, możliwe jest zahamowanie rozwoju konwekcji aż do godz. 16-17. Wówczas jednak rozwój może mieć bardziej eksplozywny charakter, a burze będą gwałtowniejsze – ostrzega portal lowcyburz.pl

– Niezależnie jednak od początkowej godziny rozwoju, przeważnie będą to superkomórki oraz burze wielokomórkowe, które będą się rozwijać w dużej chwiejności oraz umiarkowanych uskokach wiatru. W przypadku superkomórek – najkorzystniejsze warunki wystąpią na północ od linii Poznań-Łódź. Superkomórki w takich warunkach będą zdolne przynieść opad gradu o średnicy około 4-5 cm, lokalnie ok. 6 cm – informuję Łowcy Burz.

Ich zdaniem będzie również bardzo mocno wiało.Porywy mogą osiągać ponad 120-130 km/h. warto więc zabezpieczyć nie tylko najlżejsze przedmioty znajdujące się na balkonach. W niektórych obszarach kraju mogą też powstawać trąby powietrzne.

Czytaj też: Będzie tu nietypowy „food court”. Kamienica Wiedeńska, ale to… dawny szpital w Poznaniu

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl