Wiedźmy na tegorocznym Malta Festival

Dominika Kulczyk odczarowuje wiedźmy. Tegoroczna edycja poznańskiej Malty skupia się na kobiecości. Będzie serial i pomnik wiedźmy. Jednym z głównych punktów uwagi są oblicza współczesnej duchowości kobiet.

Z początkiem lipca pisaliśmy, że w Poznaniu powstanie pomnik wiedźmy. Jego autorką jest Alicja Biała. Pomnik wiedźmy będzie upamiętnieniem historii z 1511 roku, kiedy na poznańskich Chwaliszewie posądzono kobietę o czary, a następnie spalono ją na stosie. Będzie też symbolem pamięci o innych kobietach, które zginęły w podobnych powodów. Stanie w parku Stare Koryto Warty i będzie symboliczną inauguracją projektu „Wiedźmy”. Podczas Malty dowiemy się kim faktycznie były i są wiedźmy.

– Etymologia „wiedźmy” nie jest jednoznacznie określona. Osoby językoznawcze są zdania, że wyraz „wiedźma” może być zapożyczeniem z języka ukraińskiego z XVI wieku lub pochodzić od prasłowiańskiego słowa oznaczającego „tę, która wie”, ale i robi ze swojej wiedzy użytek (przyrostek „-ma” oznacza wykonawczynię czynności). Wiedźma byłaby zatem kobietą, która jest wykonawczynią wiedzy – mówi Michał Rusinek, literaturoznawca i prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Alicja Biała fot. Malta Festival.

Dominika Kulczyk o wiedźmach

Jednak tegoroczna Malta będzie także filmową opowieścią o kobiecości. Serial Dominiki Kulczyk przybliży historie kobiet z różnych krańców świata. To spotkania ze współczesnymi czarownicami, które mogą być inspiracją dla innych kobiet. Już na początku Malty będzie okazja do obejrzenia dwóch pierwszych odcinków serialu „Soul Sisters. Przebudzenie”. Pierwsze odcinki ukazują kobiecą duchowość w Polsce i w Szkocji. Opowiadają o rytuałach, ceremoniach, kontakcie z naturą i Matką Ziemią.

– Sprzeciwiając się dyskryminacjom i nierównościom dotykającym płeć żeńską na całym świecie, wspólnie z Kulczyk Foundation, inaugurujemy program o niezwykłych, odważnych i mądrych kobietach, napędzających zmianę społeczną. Kobietach, które inspirują dziewczyny z całego świata do rozwoju i zdobywania wiedzy – zapowiada Kulczyk i dodaje: – Maltańskie wiedźmy reprezentują różne dziedziny życia, ale łączy je jedno – wiedza. Utalentowane, odważne, a przy tym autentyczne. Jedne z wielu – mówi Dominika Kulczyk.

Trailer filmu Dominiki Kulczyk „Soul Sisters. Przebudzenie”

6 września, tuż przez oficjalnym startem tegorocznej edycji Malta Festival, w siedzibie Fundacji „Czas Kobiet” odbędzie się wernisaż wystawy „Odplatanie” Krystyny Piotrowskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie performans muzyczny Katarzyny Klebby. Wystawa będzie opowieścią w kobiecych włosach, o ich roli w obrzędach i mitach, które narastały na ich temat przez lata. Podczas tegorocznej edycji odbędą się także warsztaty „Jestem Babą Jagą”, „Za miłość! Do siebie. Gimnastyka słowiańska”, „Energia męska i energia żeńska” , których tematyka będzie oscylowała między kobiecością, a mitologią czy życiową energią.

Czytaj także: Są małe ale bardzo ważne dla naszego życia | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl