Wiecie, że 5 z 10 najszybszych linii tramwajowych w Polsce jest w Poznaniu?

Taką ciekawostką pochwalił się na swoim profilu na portalu społecznościowym X… Nie, nie prezydent miasta, ani zarząd ZTM, lecz Marek Józefiak, rzecznik Greenpeace Polska.

– Najszybsze poznańskie linie (27 km/h) osiągały w 2021 roku prędkość komunikacyjną bliższą metru w Warszawie (33 km/h) niż tramwajom w Łodzi czy Wrocławiu (obecnie: 16,5; 16,9 km/h) – wynika z raportów Pulsu Gdańska – informuje rzecznik Green Peace.

Jego zdaniem sukces czterech z pięciu poznańskich szybkich linii związany jest z tą trasą, niezależną od ruchu samochodowego.

– Poznań konsekwentnie inwestuje w linie tramwajowe wydzielone od ruchu samochodowego oraz w system ITS – inteligenty system zarządzania ruchem, co pozwala na przyspieszenie przejazdu komunikacji miejskiej. W grudniu oddano zmodernizowaną trasę kórnicką. W 2023 roku Poznań (20,5 km/h) był na drugim miejscu w Polsce, tuż za Bydgoszczą (21,1 km/h) pod względem szybkości tramwajów – pisze Marek Józefiak.

Swoje dane dotyczące prędkości poruszania się tramwajów w Polsce rzecznik Green Peace zaczerpnął z raportów, które każdego roku przygotowuje serwis Puls Gdańska.

Wynika z nich, że na drugim końcu zestawienia obejmującego 173 linie tramwajowe jest Elbląg, Łódź i Wrocław. W tych miastach tramwaje jadą ze średnią prędkością 16-17 km/h czyli mniej więcej o 20 proc. wolniej niż w Poznaniu.

– Te statystyki to nie przypadek. To efekt świadomych decyzji inwestycyjnych samorządów. O tym, czy i jak szybko dojedziemy komunikacją miejską do pracy i szkoły będą najbliższe wybory samorządowe – podsumowuje swój post rzecznik Green Peace.

Raporty Pulsu Gdańska prezentują prędkość teoretyczną, zakładaną przez organizatorów transportu zbiorowego w rozkładzie jazdy każdego z miast.

Czytaj też: Port lotniczy Ławica będzie nie do poznania. Co się zmieni? Nie trzeba będzie wyciągać płynów

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl